KAKO DALJE? /

Napustili je ministri i državni tajnici, funta pala: Donosimo detalje za mnoge kobnog plana za Brexit

U parlamentu koji bi trebao prihvatiti njezin nacrt sporazuma o Brexitu - skupljaju se potpisi za izglasavanje nepovjerenja Theresi May

15.11.2018.
22:15
VOYO logo

Baš kad se mislilo da je sporazumni razvod s EU dogovoren, za vladu Therese May - novi problemi. U kabinetu joj pljušte ostavke, otišli su svi koji imaju veze s Brexitom, a dok premijerka traži zamjene, zamjena će se očito tražiti i za nju.

U parlamentu koji bi trebao prihvatiti njezin nacrt sporazuma o Brexitu - skupljaju se potpisi za izglasavanje njezina nepovjerenja, a sve zbog plana o tzv. mekoj granici sa Sjevernom Irskom. Nemoguće je ipak postigla, protiv sebe je ujedinila i Konzervativce i Laburiste i Sjeverne Irce i drastično srušila britansku funtu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni čovjek za Brexit otišao je iz vlade. Podnio je ostavku nakon što je Theresa May sinoć uvjerila svoj kabinet da je njen nacrt Brexita - jedini mogući razvod s EU.

"Sporazum s Europskom unijom ima dvije fatalne mane. Prva su vrlo predatorski uvjeti koje predlaže EU, za koje smatram da bi prijetili integritetu Ujedinjenog Kraljevstva. Drugo,  takozvani "backstop", u osnovi, to bi nas na neograničeno vrijeme, ako ne i trajno zaključalo u režimu za koji smatram da bi štetio gospodarstvu", kaže Dominic Raab, bivši ministar za Brexit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jutros otišao je i ministar za Sjevernu Irsku. Mandat je predala i ministrica rada i socijalne skrbi, te još pet državnih tajnika i stranačkih dužnosnika. 

"Žao mi je što su odlučili napustiti vladu. I zahvaljujem im na službi, ali vjerujem sa svakim atomom svog bića da je put koji sam postavila pravi za našu zemlju i naš narod", kaže Theresa May.

U sve je to cijeli dan pokušavala uvjeriti i zastupnike u parlamentu, ne baš uspješno.

"Ovo nije sporazum koji je državi bio obećan. I parlament ne može, a vjerujem da i neće, prihvatiti lažni izbor između lošeg sporazuma ili toga da sporazuma ne bude", ističe Jeremy Corbyn, predsjednik laburista. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I njeni konzervativci su joj mahom okrenuli leđa i prikupljali potpise za izglasavanje nepovjerenja. Na kraju dana - May je ipak odlučna - nacrt ide dalje.

"Vjerujem da ovaj sporazum donosi sve ono što je u nacionalnom interesu. I hoću li ga provesti? Da", jasno će May.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni Konzervativcima, ni laburistima, ali ni Sjevernoirskoj demokratskoj unionističkoj stranci, čijih 10 zastupnika podupire manjinsku vladu Therese May, ne odgovara  Backstop - zaštitni mehanizam koji bi držao irsku granicu otvorenom nakon izlaska iz Unije. A ovo je ukratko ono što piše na 600 stranica sporazuma.

Do kraja 2020. traje prijelazno razdoblje u kojem u Britaniji i dalje vrijede europski zakoni i ona ostaje u carinskoj uniji i jedinstvenom tržištu s Europom. U istom tom razdoblju neće biti tvrde granice između Republike Irske i Sjeverne Irske. 

A ako ni nakon njega ne postignu dogovor u slobodnoj trgovini -Sjeverna Irska bi  trebala biti ostati u europskoj carinskoj zoni. Bit će to kraj slobode kretanja Europskom unijom, postojat će granične kontrole, no vize ipak neće biti potrebne.

Optimalnog rješenja nema - kaže politički analitičar Luka Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Velika Britanija želi imati poseban status da tu politiku kreira samostalno, jer ona nije članica EU, ali ako ste vi članica carinske unije, onda je to naprosto nezamislivo", kaže Brkić.

No Theresa May je odlučna - ili backstop ili nema Brexita, a to bi značilo da i ona mora otići. Bila bi to druga premijerka koja je iz Downing streeta otišla zbog Brexita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ishodi su mogući različiti, moguće je da Theresa May odnosno da vlada TM da padne, da odstupi mogući je i novi referendum o Brexitu", jasno će Brkić. 

Najnovije ankete pokazuju da bi tako moglo i biti, većina Britanaca, njih 55 posto danas bi se odlučilo za ostanak u EU i za ponovni referndum. May ipak nije jedina u nastojanju da održi meku granicu s Irskom - podržava je svaki sedmi Britanac.

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo