Dizanje aviona i ispaljivanje tri projektila u smjeru sjevernog susjeda. Odgovor je to Južne Koreje nakon što su Pyongyang optužili za teritorijalni napad.
"Današnje lansiranje je prvi put da je sjevernokorejska raketa pala blizu naših teritorijalnih voda, južno od linije razgraničenja. Ovo je bez presedana i neprihvatljivo. Naša vojska će oštro odgovoriti na ovaj čin", kazao je Kang Shin Chul, direktor operacija Združenog stožera Južne Koreje.
Ispaljene su najmanje 23 rakete, što je najveći broj projektila lansiranih u jednom danu u posljednjih 70 godina! Prvi puta jedna je prešla liniju razgraničenja.
Pyongyang svoje poteze pravda velikom vojnom vježbom između Južne Koreje i SAD-a koja je počela u ponedjeljak. Ranije su poručili da će dvije zemlje zbog toga platiti najgoru cijenu u povijesti - i priprijetili nuklearnim oružjem.
Južna Koreja sazvala je sastanak Vijeća za sigurnost.
"Svi se pitaju - zašto? Prije svega da testira naoružanje koje ima. Drugo, da dokaže njihovoj domaćoj javnosti - evo koliko mi možemo ispaliti blizu rakete. To je samo 60 kilometara od granice. I treće da pokaže SAD-u da ima učinkovito oružje", objašnjava vanjsko politička analitičarka Mirjana Rakić.
Zbog napetosti, na južnokorejskom otoku u istočnom moru od jutra sirene… Još stotinjak topničkih raketa iz smjera sjevera padalo je u tampon zonu na moru.
Situaciju prate susjedi - Kina koja nakon zadnjeg Kongresa komunističke partije teži jačim odnosima sa Sjevernom Korejom.
"U zajedničkom je interesu regije održati mir i stabilnost na poluotoku. Nadamo se da će se sve zainteresirane strane pridržavati smjera političkog rješenja pitanja poluotoka, ići u istom smjeru i spriječiti spiralnu eskalaciju situacije", kazao je Zhao Lijian, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova.
Na oprezu i Japan, koji je jedan sjevernokorejski projektil preletio početkom listopada
"S obzirom na pojačane napetosti na Korejskom poluotoku, želio bih sazvati Vijeće za nacionalnu sigurnost što je prije moguće. U tom smislu moram dobiti detaljno izvješće. To je sve", rekao je japanski premijer Fumio Kishida.
"Povezano je s jednim velikim kaosom u svijetu gdje se Sjeverna Koreja ne spominje dovoljno i to je za čelnika u Pyongyangu važno, a on je sebi našao taj tren - vježbi i još kad je došla podmornica on je ovo vidio kao sjajan tren da se o njemu priča. Bolesno, ali istinito", kazala je Rakić.
Analitičari ovo opisuju kao jedan od najnapetijih dana na poluotoku od kraja rata 1953. Sve se događa i u jeku strepnji da će Pyongyang prvi put od 2017. ponovno testirati nuklearno oružje.