Od napada u Londonu prošlo je 12 godina, ali mnogi Britanci još pamte i detalje...
- Tog 7. srpnja četvorica počinitelja izvela su koordinirani napad na londonski javni prijevoz, aktivirali su bombe u tri metroa i jednom autobusu, poginulo je 56-ero ljudi, gotovo 800 je ozlijeđeno.
- Godinu ranije, u koordiniranim eksplozijama bombi u sustavu javne željeznice u Madridu poginulo je gotovo 200, a ranjeno više od 2 tisuće ljudi. Taj napad smatra se najtežim terorističkim činom dosad na europskom kontinentu, a ujedno je i prvi u Europi za koji je, kao i za onaj u Londonu, odgovornost preuzela Al Kaida.
- Nakon gotovo deset godina bez većih napada na europskom tlu, u siječnju 2015. u Parizu su dvojica napadača upala u redakciju satiričkog lista Charlie Hebdo. Ubijeno je 20-ero ljudi, još toliko je ranjeno, braća koji su izvela napad identificirali su se kao pripadnici Al Kaide.
- Deset mjeseci kasnije, ponovno u Parizu još gori pokolj - teroristi odani Islamskoj državi izveli su koordinirani napad na šest mjesta u centru grada, 130-ero ljudi je ubijeno, 368-ero ranjeno, najviše žrtava bilo je na rock koncertu.
- Samo lani u Europi imamo tri veća napada - prvo u ožujku u Bruxellesu, ponovno koordinirani samoubilački napad na aerodrom i metro, 32 ubijenih, više od 300 ranjenih.
- U srpnju ponovno u Francuskoj, ovoga puta u Nici, kamion se zaletio u ljude na šetnici uz more na Dan Bastilje, jurio dva kilometra i ubio 86 ljudi, više od 400 ih ranio.
- Vrlo sličan napad dogodio se nekoliko dana prije Božića u Berlinu, sredstvo je ponovno bio kamion, kojim se počinitelj zaletio u božićni sajam. Za sva ova tri lanjska napada, kao evo i za ovaj sinoćnji u Manchesteru, odgovornost je preuzela Islamska država.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa