Tasmanski vragovi rođeni su na australskom kopnu, više od tri tisuće godina nakon što su ondje izumrli, objavila je australska nevladina organizacija za zaštitu prirode Aussie Ark.
Sedam tasmanskih vragova rođeno je u Rezervatu za divlje životinje Barrington u australskoj državi Novom Južnom Walesu.
Tasmanski su vragovi izumrli na australskom kopnu prije tri tisuće godina nakon pojave divljeg psa dinga i opstali su samo na otoku Tasmaniji. Međutim, i ondje im se znatno smanjio broj zbog zarazne facijalne tumorske bolesti (DFTD) koja je usmrtila oko 90 posto populacije tasmanskih vragova od njezina otkrića 1996.
Samo nekoliko mjeseci nakon što je u sklopu projekta njihova vraćanja na australski kontinent u rezervat Barrington pušteno 26 odraslih jedinki, tasmanski vragovi su se uspješno razmnožili. Konzervatori su identificirali male glavice, za koje kažu da su veličine ljuštenih kikirikija, u tobolcima majki.
Oko 25 tisuća tasmanskih vragova živi u tasmanskoj divljini, navodi organizacija Aussie Ark.
"Povijesno smo uspjeli - iako u povojima - vratiti vraga na kopno", rekao je Tim Faulkner, predsjednik Aussie Arka.
Tasmanski vrag (Sarcophilus harrisii) je mesojed tobolčar. Tasmanski vrag je jedini živući pripadnik roda Sarcophilus. Velik kao maleni pas, ali zdepaste i snažne građe, tasmanski vrag je sada najveći mesojedi tobolčar nakon izumiranja psoglavog vučka 1936.
Karakterizira ga crno krzno, smrad koji ispušta kada je pod stresom, izrazito glasan i uznemiravajući vrisak, kao i krvožednost kada se hrani. Može loviti plijen i jesti strvine i, iako je obično solitaran, jelo nekada dijeli sa drugim tasmanskim vragovima.