I dok je danas u Hrvatsku stigla dokumentacija za Sputnjik V te je poslana dalje HALMED-u na razmatranje, te se čeka konačna odluka, Rusi na svojim cjepivima rade punom parom.
Naime, prema planovima do svibnja bi Rusija ukupno mogla proizvesti pedeset milijuna domaćih cjepiva, piše DW. Riječ je o tri cjepiva koja su dobila odobrenja za upotrebu prije treće faze kliničkih studija u kojima se cjepivo ispituje na desetinama tisuća dragovoljaca.
Tako je Sputnjik V u kolovozu prošle godine postao je prva odobreno cjepivo u svijetu.
U Rusiji su, poput Sputnjika V, prije treće faze odobreni i EpiVacCorona u listopadu te CoviVac u veljači. Također spominje se i cjepivo Mir-19 koje je prošlo prvu fazu ispitivanja.
EpiVacCorona se oslanja na kemijski sintetski antigen, što znači da ne sadrži živi virus. Govori se da bi ovo rusko cjepivo treću fazu kliničke studije moglo proći najranije u svibnju.
Prije nekoliko dana je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priopćila da još čeka da ruski državni institut Vektor, koji je napravio EpiVacCoronu, pošalje potrebne dokumente kako bi stručnjaci WHO-a ocijenili cjepivo. Ono se čuva u običnim hladnjacima, a ruske vlasti tvrde da je u prvim ispitivanjima pokazala stopostotnu učinkovitost.
CoviVac, ovo cjepivo je razvio centar Čumakov, ogranak ruske Akademije znanosti. Cjepivo se za sada ne spominje od strane WHO-a, a niti na američkom službenom portalu koji prati sva klinička ispitivanja u svijetu. Zabunu može unijeti i činjenica da američki stručnjaci iz Codagenix rade na cjepivu praktički istog naziva Covi-Vac, razlika je što se naziv ruskog cjepiva piše bez crtice.
Prema onome što se zna, ruski CoviVac koristi standardnu tehnologiju – neaktivni virus koji ne može zaraziti pacijenta, ali može izazvati stvaranje antitijela. Ruska agencija Tass ističe da CoviVac može biti pogodan posebno za starije i kronično bolesne jer su navodno nuspojave blaže nego kod drugih cjepiva. Cjepivo se čuva na temperaturama od dva do osam stupnjeva, u običnom frižideru.