Spaljena vozila, pročelja zgrada i opustošeni izlozi ostali su nakon najvećih prosvjeda u Kazahstanu još od osamostaljenja.
Neredi u gradu Almatiju izbili su zbog poskupljenja plina, a pretvorili se u prosvjed protiv vlasti. Oni koji stanu pred kamere, ipak govore drukčije.
Podržavamo Vladu i želimo da ona uvede neke promjene. Želimo reformu politike, ali ne u jednom danu. Moramo ići korak po korak prema demokraciji i novoj politici.
U jeku nasilnih sukoba, međunarodnu zajednicu najviše je zabrinula jučerašnja izjava predsjednika Tokajeva nakon čega je uslijedila akcija nasilnog gušenja pobune.
"Dao sam naredbu sigurnosnim snagama i vojsci da pucaju i ubiju bez upozoravanja", rekao je.
U Americi ove sukobe i rusko uplitanje ne stavljaju pod isti nazivnik sa situacijom u Ukrajini. Državni tajnik Blinken izrazio je zabrinutost, ponajviše zbog ruske pomoći jer smatra da je Kazahstan u stanju sam smiriti nerede. I doista, pitanje je što Putin smjera pod krinkom pomoći?
Lekcija iz povijesti kaže kada jednom pustite Ruse u svoju kuću, teško ćete ih nagovoriti da odu.
U prosvjedima je život izgubilo 26 prosvjednika i 18 policajaca, a 4000 ljudi je uhićeno. Među privedenima je i šef Odbora za nacionalnu sigurnost, optužen za veleizdaju. Istovremeno, ruski zrakoplovi dopremaju vojnike i opremu jer je kazahstanski predsjednik aktivirao pomoć kroz Ugovor o zajedničkoj sigurnosti.
Zbog svega je Putin održao telefonske konzultacije s zemljama u paktu.
U pozadini poskupljenja cijena plina i nasilja, čini se, odvija se kazahstanska igra prijestolja. Pravi i vječni šef države Nursultan Nazarbajev koji je vodio politiku iz sjene preko aktualnog predsjednika Tokajeva, ostao je bez utjecaja nakon 30 godina vladavine.
Tokajev prema nekim analizama, uz pomoć Putina preuzima potpunu
vlast u Kazahstanu.