NEMIRI NA PODRUČJU BIVŠEG SSSR-A /

Nakon Azerbajdžana i Armenije sukobile se još dvije zemlje, a treća planira provesti neobičan referendum

Image

RT piše da napetosti povremeno rastu između ovih zemalja jer se ne mogu u potpunosti dogovoriti oko svoje 1000 km duge granice

16.9.2022.
13:14
VOYO logo

Nakon što je ranije ovoga tjedna eskalirala situacija između Azerbajdžana i Armenije, sukobile su se još dvije bivše sovjetske republike, javlja ruski RT. Nema službene potvrde o bilo kakvim smrtnim slučajevima iako mediji javljaju da je dosad u oružanom sukobu na granici živote izgubilo najmanje troje ljudi, a ozlijeđeno ih je 27.

Granične patrole Tadžikistana i Kirgistana otvorile su vatru u petak ujutro, nakon eskalacije napetosti početkom tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojni dužnosnici iz Kirgistana optužili su Tadžikistan za "izdajnički napad na granicu i civilne objekte" te ustvrdili da se sporadični sukobi odvijaju "duž cijele granice" dok Tadžikistan tvrdi da su pripadnici granične patrole u Kirgistanu granatirali jednu od njihovih graničnih postaja minobacačima, a susjednu državu optužuju i za neprovocirani "oružani napad" na nekoliko naselja.

Vlada u Biškeku, glavnomg radu Kirgistana, navodno je naredila evakuaciju iz nekoliko graničnih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RT piše da napetosti povremeno rastu između ovih zemalja jer se ne mogu u potpunosti dogovoriti oko svoje 1000 km duge granice.

Iz Azerbajdžana još nema govora o primirju

Dok Rusija nema zajedničku granicu ni s jednom, obje bivše sovjetske države dio su Organizacije ugovora o kolektivnoj sigurnosti (CSTO), pakta o uzajamnoj obrani analognog bloku NATO-a pod vodstvom SAD-a, sastavljenom od šest bivših sovjetskih republika, uključujući i Rusiju, Armeniju, Bjelorusiju i Kazahstan.

Obje države imaju ruske vojne baze i održavaju bliske odnose s Moskvom koja je ovaj tjedan pozvala na prekid sukoba.

Prema posljednjim informacijama iz Armenije pak ta zemlja i susjedni Azerbajdžan uspjeli su dogovoriti primirje. No, iz Azerbajdžana još nema govora o primirju. Ove dvije države spore se oko teritorija Gorskog Karabaha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neobičan referendum u Gruziji

U Gruziji pak vladajuća stranka "Gruzijski san" razmatra mogućnost organizacije nacionalnog referenduma koji bi odlučio hoće li ta država ući u rat protiv Rusije, javlja Odessa Journal.

"Neka ljudi kažu žele li otvoriti drugo bojište u Gruziji protiv Rusije", istaknuo je predsjednik vladajuće stranke Irakli Kobakhidze uz obećanje da će vlasti "postupiti kako narod kaže". Svejedno je izrazio nadu da će gruzijski narod pričekati s odlukom o pružanju podrške izjavama ukrajinskih političara o nužnosti uključivanja Gruzije u rat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovor Kobakhidzea je uslijedio nakon izjave člana ukrajinske Vrhovne rade Fedora Venislavskog, koji je nešto ranije savjetovao Gruziji da poduzme konkretne korake za oslobađanje Abhazije i Južne Osetije. Ukrajinska strana se nada otvorenju drugog bojišta na Kavkazu, koji bi značajno oslabio ruske trupe u Ukrajini.

Inače, Rusija je 2008. godine izvršila agresiju na Gruziju te okupirala područja Abhazije i Južne Osetije. Kasnije su te oblasti proglasile nezavisnost koju priznaje isključivo Rusija i nekoliko njenih saveznika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo