Mehanizam za međunarodne kaznene sudove koji je zamijenio Haški sud odlučit će o žalbi Radovana Karadžića na 40 godina zatvora na koliko je osuđen 2016. godine. Tužiteljstvo je tražilo doživotni zatvor, a Karadžić oslobađajuću presudu.
Presudu se neće prenositi uživo zbog, kako tvrde na sudu,
operativnih razloga, a spekulira se da je razlog strah od
ponavljanja slučaja Slobodana Praljka, koji je
na izricanju presude popio otrov.
Nakon 10 godina suđenja - čeka se zadnja potvrda je li Radovan
Karadžić i prema sudu ratni zločinac. Prije tri godine nije bilo
dileme. No očekivanja su i gotovo 25 godina poslije zločina
različita.
Radovan Karadžić za Srbe je i dalje heroj. Sve je počelo kada je taj podrijetlom Crnogorac, psihijatrijsku karijeru zamijenio političkim vodstvom srpskog naroda u BiH. Ideje iz Beograda Slobodana Miloševića, Karadžić je s Ratkom Mladićem ispunjavao na terenu.
Haški sud ga je proglasio krivim za genocid u Srebrenici, višegodišnju opsadu Sarajeva, uzimanje UN-ovih pripadnika za taoce, ubojstva i progone.
Karadžić se na sudu prikazivao kao zagovaratelj mira - onaj koji je branio Europu od muslimanskog fundamentalizma.
A taj mirotvorac od Haškog suda bježao je 13 godina. Nakon što se pod utjecajem SAD-a povukao iz Republike Srpske, pretvorio se u nadriliječnika Dragana Dabića u Beogradu gdje je i uhićen.
Ubrzo je maknuo repić, dugu kosu i bradu, i na suđenju ponovno postao Rašo s Pala. Kao svjedoka pozvao je i Ratka Mladića, koji se tome protivio.
U žalbi Tužiteljstvo je za Karadžića tražilo doživotnu kaznu, on oslobađajuću što prizivaju i neki srpski tabloidi, pozivajući se na utjecaj Rusije da se Karadžića oslobodi, a s obzirom i na to da se promijenilo sudsko vijeća što je Karadžić tražio. Čak i neki haški suci ne isključuju tu mogućnost.