Najviši sud Europske unije (ECJ) presudio je u utorak da je Poljska prekršila europske zakone o zaštiti okoliša masovnim rušenjem drveća u Beloveškoj šumi, drevnoj šumi upisanoj na UNESCO-ov popis svjetske prirodne baštine i staništu rijetkog europskog bizona.
U konačnoj presudi, sudac Marek Safjan zaključio je da sječa drveća u Beloveškoj šumi, močvarnom i prašumskom području na granici Poljske i Bjelorusije, ugrožava mnoge ptice i insekte. Šuma je stara gotovo 10.000 godina.
Varšava mjesecima ignorira prosvjede aktivista za zaštitu okoliša i nalog ECJ-a od srpnja prošle godine da odmah prekine sječu drveća u toj šumi, što je protumačeno kao još jedan znak da ta zemlja pod vladavinom stranke Pravo i pravda (PiS) ignorira demokratske standarde.
No poljska vlada ove je godine objavila da je zaustavila sječu drveća, u sklopu šireg nastojanja da poboljša odnose s EU-om nakon dvije godine žestokog sporenja, uključujući o neovisnosti pravosuđa i migracijama, otkako je PiS 2015. došao na vlast.
Ministar zaštite okoliša Jan Szyszko, koji je odgovoran za povećane kvote za rušenje drveća, u međuvremenu je smijenjen, a njegovo ministarstvo u utorak je objavilo da će poštivati odluku suda.
Poljska je 2016. utrostručila kvote za sječu šume uz objašnjenje da smreke i borove starije od 100 godina moraju biti srušeni zbog nametnika. ECJ je ocijenio da to nije opravdano.
Organizacije za zaštitu okoliša tvrde da je šteta osjetljivoj prašumi već učinjena.
"Odluke koje su dopustile sječu moraju biti povučene. Tada bi poljska vlada trebala također razmotriti proširenje nacionalnog parka", rekao je James Thornton, voditelj organizacije ClientEarth.
"To je jedini način da se zajamči da se devastacija šume neće ponoviti."