rođendan tehnološkog diva /

Najveći hakerski napadi, prodaja djece, lažne igre... Što je sve obilježilo 15 godina Facebooka?

Image
Foto: Facebook

U svojoj ideji da poveže svijet, Facebook je tijekom 15 godina postojanja imao i velikih grešaka koje su umalo Zuckerberga stajale pozicije

4.2.2019.
12:08
Facebook
VOYO logo

Jedna od najpopularnijih i najomiljenijih društvenih mreža Facebook osnovana je na današnji dan 2004. godine u studentskoj spavaonici na Harvardu. Mark Zuckerberg tad nije mogao ni sanjati da će privući 2,3 milijarde korisnika

No, u svojoj ideji da poveže svijet, Facebook je tijekom 15 godina postojanja imao i velikih grešaka koje su umalo Zuckerberga stajale pozicije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U duhu proslave rođendana ove društvene mreže, donosimo pregled najvećih skandala koji su potresali američkog diva. Inače, za Facebook je 2018. bila možda najburnija godina, počevši sa skandalom s britanskom tvrtkom Cambridge Analytica, vezano uz zaštitu korisničkih podataka.

Tvrtka je od tada, ali i nakon uvođenja europske direktive o obradi osobnih podataka (GDPR), unaprijedila brojne postavke o privatnosti. Suočeni s optužbama, padom dionica i drakonskim kaznama, inernetski divovi poduzeli su ozbiljne korake da zaštite privatnost. Lažne vijesti, ističu stručnjaci, virtualnom sferom putuju brže nego istina i ta će pojava biti golem izazov za europske izbore u svibnju 2019. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći hakerski napad u povijesti Facebooka

U najvećem hakerskom napadu u povijesti Facebooka u rujnu 2018. godine ukradeni su podaci gotovo 30 milijuna korisničkih računa. Informaciju je potvrdila sama tvrtka, a počinitelja nisu imenovali već poručili kako FBI aktivno traga za njim. Iz Facebooka su ranije objavili da su podaci oko 50 milijuna korisnika bili izloženi zbog sigurnosne rupe zahvaljujući kojoj su hakeri ukrali lozinke pomoću kojih su mogli pristupiti njihovim profilima te na taj način došli do korisničkih imena, adresa, telefonskih brojeva te dodatnih podataka.

Facebook je na službenom blogu objavio da su hakeri imali pristup brojevima telefona i mailovima više od 29 milijuna korisnika, a svjetski mediji nazvali su to najvećim hakerskim napadom na Facebook ikad.

Otac putem Facebooka prodao kćer za 500 krava

Američki gigant našao se pod teškim optužbama u studenom 2018. godine nakon što su se na toj društvenoj mreži pojavile neke objave ispod kojih se raspravljalo o prodaji dječjih nevjesta. O takvoj se aukciji raspravljalo o prodaji djevojaka starih 16 i 17 godina u Južnom Sudanu, a tražio se novac za brak s tim djevojkama.

Facebook je rekao da su te objave obrisane čim je tvrtka za njih doznala, no to se nije dogodilo skroz dok se nije održalo vjenčanje s jednom od tih djevojaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizacija za prava djece Plan International priopćila je da su u aukciji za djevojku nadmetalo pet muškaraca, od kojih su neki navodno visoko rangirani južnosudanski vladini dužnosnici.

Otac djevojke je navodno naposljetku za nju dobio 500 krava, tri automobila i 10.000 dolara, a aktivisti su zabrinuti da bi takvo što moglo potaknuti i druge obitelji da koriste društvene mreže kako bi dobili više novca za svoje kćeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Facebook je za CNN priopćio da bilo koji oblik trgovanja ljudima nije dozvoljen na njihovom društvenoj mreži. Iz organizacije Plan International poručuju da je plaćanje za takvo što dio kulture u Južnom Sudanu, ističu da je u ovom slučaju sve otišlo na jednu novu razinu zbog upotrebe tehnologije.

Drugi put optuženi za "špijunažu"

Krajem siječnja ove godine otkriven je još jedan "očajan" potez Facebooka - i dalje ne odustaje od nedopuštenog skupljanja podataka pa je plaćao 20 dolara mjesečno korisnicima aplikacije Facebook Report od kojih neki imaju samo 13 godina kako bi prikupili što veći broj informacija, izvijestio je TechCrunch.

Nadalje, otkriveno je da je od 2016. godine tajno plaćao korisnicima, i to onima od 13 do 35 godina, 20 dolara mjesečno da instaliraju aplikaciju Facebook Research. Unatoč Appleovim pokušajima da zaštiti svoje korisnike, Facebook je po drugi puta uhvaćen s aplikacijom koja pokušava prevariti Apple i zaobići tu zaštitu.

Putem te aplikacije, Facebook je imao pristup svim aktivnostima i podacima na korisnikovom mobilnom uređaju i web-u, privatnim porukama, fotografijama, video zapisima, e-mailovima i pretragama na Internetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Facebook je za TechCrunch potvrdio da je korisnicima plaćao za instaliranje aplikacije te su rekli da korisnike nisu špijunirali, već je onima koji su odlučili sudjelovati sve objašnjeno i na početku je zatraženo njihovo dopuštenje.

Nije sve tako crno...

Iako su u ovom tekstu pobrojani svi veći skandali koji su proteklih godina potresali Facebook, ipak nije sve tako crno. Naime, na ovoj društvenoj mreži mnogo se ljudi aktiviralo po pitanju društvene odgovornosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S jedne strane, pokrenulo se nekoliko pokreta koji su oživjeli upravo zahvaljujući Facebooku pa tako Pokret Levijatan "živi", točnije, djeluje kroz svoje objave, nedavno je nastala stranica pod hashtagom "Žuti prsluci Hrvatska" u kojoj se sitnim, ali bitnim koracima radi na odvajanju naroda od fotelja pa čak i pokreta #imenesetiče, nastalo uslijed brojnih priča o zlostavljanju žena.

Ne postoji samo dobro ili samo loše, a u kontekstu društvenih mreža i psihologije, svaka umjerenost je dobro došla. 

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo