Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je danas izvještaj kako EU u cijelosti i članice pojedinačno napreduju s cijepljenjem protiv Covida-19.
Do 18. srpnja odnosno zaključno s nedjeljom, u EU-u u potpunosti je cijepljeno 52,7 posto odraslih.
Barem jednom dozom cijepljeno je 68,3 posto odraslih. To je još uvijek ispod ciljanih 70 posto kako bi se postigao kolektivni imunitet, ali isto tako ne previše ispod željene razine.
Novi problem je, međutim, u tome što je u međuvremenu zbog previše slobodnog širenja koronavirusa europskim kontinentom, zapravo svijetom uopće, dominantan oblik SARS-CoV-2 postao delta soj.
A za sobom nosi novi problem, jer je riječ o virusu s takvim mutacijama koje ga čine izrazito zaraznijim, te se stoga smatra, kako već neko vrijeme iznosi glavni savjetnik za medicinu američkog predsjednika Anthony Fauci, da je za delta varijantu neophodna stopa cijepljenosti u stanovništvu od 85 posto.
Članice EU-a (plus Norveška i Island) u kojima se cijepilo najviše građana, redom su Island (90 posto), Malta (84 posto), Nizozemska (82,9 posto)… Riječ je o cijepljenjima najmanje jednom dozom, i to samo među starijima od 18 godina. Hrvatska je u toj kategoriji na začelju s tek 46,9 posto cijepljenih odraslih.
Gore su samo Latvija sa 44 posto, Rumunjska s 31,1 posto, Bugarska s katastrofalnih 18 posto.
Iste zemlje predvode u cijepljenju i objema dozama; Nizozemska 82,7 posto i Island 82,6 posto. Ali, isto tako iste zemlje su jednako katastrofalne i u ovoj kategoriji. Latvija 40,7 posto, Hrvatska 40,5 posto, Rumunjska 30,1 posto i Bugarska 16,2 posto.
Ako se uspoređuju brojke cijepljenih barem jednom u odnosu na broj cijepljenih objema dozama, može se primijetiti da je Hrvatska praktično jedina izrazito turistička članica EU-a na Mediteranu koja ne bilježi nikakav poseban porast broja cijepljenih u dosadašnjem dijelu turističke sezone.