Panamski dokumenti /

Najmanje 28 njemačkih banaka pomagalo je bogatima u izbjegavanju plaćanja poreza

Image
Foto: AP

Najmanje 28 njemačkih banaka pomagalo je bogatima u izbjegavanju plaćanja poreza, od kojih je barem 14 upleteno u otkrivanje fiktivnih offshore tvrtki

6.4.2016.
8:01
AP
VOYO logo

Najmanje 28 njemačkih banaka zadnjih se godina koristilo uslugama tvrtke Mossack Fonseca koja je pomagala bogatima u izbjegavanju plaćanja poreza, navodi u utorak njemački list Süddeutsche Zeitung koji je i otkrio aferu Panamski dokumenti u suradnji s međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara. 

Barem 14 od tih 28 njemačkih banaka upletenih u globalni skandal osnovalo je, u svrhu skrivanja imovine, više od 1.200 fiktivnih offshore tvrtki, piše njemački dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tome je prednjačila Deutsche bank koja ih je osnovala oko 400, navodi list u utorak.
Martin Jaeger, glasnogovornik njemačkog ministra financija Wolfganga Schaeublea kazao je kako se nada da će se zbog afere povećati pritisak na one koji se bave financijskim kriminalom.

"Ovo može biti trenutak poticaja da se na takve kriminalne poslove uvedu restrikcije, ali se takva praksa ne može odjednom prekinuti čarobnim štapićem," kazao je Jaeger.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obama: 'Utaja poreza je velik globalni problem'

Informacije o masovnom korištenju poreznih oaza podsjetnik su da je 'izbjegavanje plaćanja poreza veliki globalni problem', izjavio je u utorak američki predsjednik Barack Obama u svom prvom komentaru tzv. Panamskih dokumenata.

Istaknuo je da je borba protiv utaje poreza visoko na dnevnom redu međunarodnih sastanaka.

"Uvijek će biti nekih nedopuštenih tokova novca oko svijeta, ali ne smijemo ih olakšavati", rekao je Obama novinarima u Bijeloj kući.

"Ne smijemo legalizirati tranaskcije koje služe samo izbjegavanju plaćanja poreza. Jedan od velikih problema jest taj što su te operacije zakonite, a ne protuzakonite", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao je američki Kongres da poduzme mjere kojima bi se američkim kompanijama onemogućilo da koriste rupe u poreznim zakonima radi izbjegavanja plaćanja poreza.

"Cijenu tih rupa u zakonima plaća američka srednja klasa", naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demokratski predsjednik već je nekoliko puta apelirao na Kongres koji kontroliraju republikanci da učini nešto protiv korporacija koje smanjuju porez tako što premještaju svoja sjedišta izvan SAD-a, no zastupnici su na tom planu malo učinili.

Tako je već nekoliko američkih divova, poput primjerice tvrtke Pfizer, kupilo lokalna poduzeća u zemljama s niskim porezima (Irska, Nizozemska...) i ondje preselilo poslovanje, a aktivnost i upravu očuvalo u SAD-u. 

Ti su potezi zakoniti, ali i sporni i cilj im je izbjeći plaćanje saveznog poreza na tvrtke koji je u SAD 35 posto, među najvišim u industrijski najrazvijenijima državama, podsjeća AFP. 

Obama je također branio učinkovitost američkih sankcija rekavši: "Znamo da je režim sankcija strog, jer Iran primjerice ne bi postigao sporazum o zaustavljanju svog nuklearnog programa da nije bilo oštrih sankcija".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumenti koji su procurili iz panamske odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca otkrili su goleme razmjere skrivanja novca u poreznim oazama.

Po podacima koje je otkrio Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara, novac su skrivali svjetski bogataši, državnici, FIFA  i političari - suradnici ruskog predsjednika Vladimira Putina, islandski premijer Sigmundur David Gunnlaugsson i njegova supruga, a kineski predsjednik Xi Jinping i britanski premijer David Cameron imaju članove obitelji koji su povezani s offshore tvrtkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Panama je u utorak priopćila da otvara istragu o tom globalnom skandalu naglasivši da je njezin cilj utvrditi jesu li zaista počinjena kaznena djela, tko ih je počinio te eventualnu financijsku štetu.

Više zemalja već je priopćilo da je otvorilo istrage, među njima Austrija, Švedska, Nizozemska, Australija i Novi Zeland.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo