Iako su u toj autokraciji žene diskriminirane, strani radnici izrabljivani, a sloboda govora ograničena, prema kriterijima WEF-a Katar ima najučinkovitiju vladu među 144 zemlje obuhvaćene ovom analizom.
Demokracija nula, učinkovitost za pet
Ta naftom bogata državica u Perzijskom zaljevu s nešto više od dva milijuna stanovnika, trenutačno je u središtu velike korupcijske istrage zbog sumnji u "kupovinu" domaćinstva Svjetskog nogometnog prvenstva 2022. godine, piše britanski Independent.
Također, u nedavnom izvješću Amenesty Internetionala stoji kako se u Kataru brojni strani radnici redovito "izrabljuju i zlostavljaju", a tamošnje žene bivaju suočene s "diskriminacijom i nasiljem". Sloboda govora je pod snažnim pritiskom, a u medijima vlada samocenzura.
Ruanda visoko na listi
Sastavljajući listu, WEF se koristio podacima iz globalnog Izvješća o konkurentnosti o raspolaganju javnim financijama, jednostavnosti birokratskih propisa i transparentnosti politike.
Prema tim kriterijima, drugi na listi je Singapur, treća je Finska, četvrti Hong Kong, dok su peti Ujedinjeni Arapski Emirati. Slijede Novi Zeland, Ruanda i Malezija, a listu deset zemalja s najučinkovitijim vladama zatvaraju još dvije europske - Švicarska i Luksemburg.
Pomalo iznenađuje visoko mjesto Ruande na ovoj listi, no WEF-ovi analitičari tumače visoki uzlet te zemlje niskom razinom javne potrošnje.