Sveučilišna profesorica iz St. Louisa u Missouriju Lisa Martino-Taylor tvrdi kako kemijski sprejevi kojima je tijekom '50-ih i '60-ih godina prošlog stojeća, za vrijeme Hladnog rata, prskan grad, zapravo nisu nimalo bezopasni.
Ova sociologinja dugo je kopala po javno dostupnim arhivima i dokumentima kako bi dokučila detalje o programu korištenja čudnih sprejeva koji su isprobani na stanovnicima njezinog rodnog grada, ali i nekim drugim gradovima.
U to vrijeme američka je vojska priznala kako je određena mjesta prskala kemijskom mješavinom za koju su tvrdili da štiti od posljedica nuklearnih napada koje bi mogla izvesti Rusija. No, profesorica tvrdi kako se u spreju nalaze opasni spoj cinka i kadmij sulfida te radioaktivni elementi, a njezin zaključak je sljedeći: vojska je nevine građane koristila kao pokusne kuniće u razvijanju biološkog oružja.
"Projekt je s razlogom bio tajan. Nisu postojali ti volonteri koji bi kazali: da, ja ću udisati cink kadmij sulfid s radioaktivnim česticama", zaključuje profesorica.
Tijekom 1953. godine vojska je obavila 16 testova koji su uključivali 35 prskanja kemijskom mješavinom samo u St. Louisu. Područja na kojima su to radili tada su opisivali kao četvrti sa straćarama s oko 10.000 siromašnih stanovnika, uglavnom djece.
"Ovo je prilično šokantno. Ta razina dvoličnosti i tajnovitosti", komentirala je nakon ovog otkrića, prenosi RT.