Unosan biznis u Jeruzalemu / Na Križnom putu vjernici križ mogu i unajmiti, ako znaju prave ljude

Na prvoj postaji Križnog puta 'čovjek kojem ne znam ime, ali ga tamo svi znaju' zainteresiranima iznajmljuje 1,8 metara visok drveni križ, ispričao je njemački turistički vodič

13.4.2017.
12:53
VOYO logo

Tisuće kršćana na Veliki petak proći će istim putem kojim je Isus prošao na putu do raspeća. Za dobru cijenu, i ako znaju prave ljude, pritom mogu unajmiti veliki drveni križ i ponijeti ga na ramenu. 

Mnoštvo vjernika doći će uoči Uskrsa u jeruzalemski stari grad kako prošli Via Dolorosom, ulicom kojom je Isus hodao noseći križ do Kalvarije, brežuljka gdje će ga raspeti.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekima hodanje popločenom, skliskom, uskom i zavojitom ulicom, od jedne do druge postaje Križnog puta, nije dovoljno. Žele pritom kopirati i izvorne okolnosti. 

Po Bibliji, Isus je nakon što je osuđen na smrt ulicama Jeruzalema nosio križ na koji će ga kasnije raspeti. Njegovi susreti duž puta, padovi i patnje simbolično su rekreirani u 14 postaja Križnog puta. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svake godine hodočasnici nose drvene križeve raznih veličina Via Dolorosom do crkve Svetog groba, gdje je po tradiciji Isusov grob.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako će neki hodočasnici donijeti sa sobom svoje križeve, većina ih to smatra posve neoriginalnim.

Na prvoj postaji Križnog puta "čovjek kojem ne znam ime, ali ga tamo svi znaju" zainteresiranima iznajmljuje 1,8 metara visok drveni križ, ispričao je agenciji dpa njemački turistički vodič. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preko puta Prve postaje nalazi se prodavač koji prodaje krune od trnja. Cijena je 20 šekela (35 kuna). On će zainteresirane za nošenje križa potiho uputiti da se čovjek kojeg traže odaziva na ime Mazen

Sunčeve zrake obasjavaju dvorište gdje je, po kršćanskoj tradiciji, Isus osuđen na smrt i išiban. Sve je puno turista koji polako njime kruže i fotografiraju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema nikakvih znakova da se ovdje nešto iznajmljuje, nitko ne izvikuje ponude, nema izloga. Samo nekoliko muškaraca sjedi na stubama blizu ulaza. Očito je da nisu turisti. Jedan od njih predstavlja se kao Mazen. 

U pokrajnjoj uličici, u velikoj crnoj vreći za smeće, ima dva velika drvena križa. Teški su i mogu se iznajmiti za 50 dolara po komadu (oko 350 kuna). Ostavljaju se kod Mazenovog suradnika na posljednjoj postaji, blizu koptske crkve svete Jelene.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od muškaraca koji sjedi s Mazenom preporučuje da se teret križa podijeli s turistima iz iste grupe. Ne samo fizički, nego i financijski. "Onda to stoji samo pet ili deset dolara po osobi", kaže. 

Mazen ne želi reći koliko ukupno križeva ima niti kako mu ide posao, radi li cijele godine ili samo oko Uskrsa. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovisno o tome tko pita, muškarci koji se bave ovim poslom, daju različite odgovore o svojim imenima i poslovnim vezama. 

Trgovci u jeruzalemskom starom gradu opravdano su oprezni kada odgovaraju na pitanja, posebno ako nemaju registriran posao. Sumnjičavi su prema izraelskoj policiji koja u ovo doba godine, a sada se Uskrs poklopio i s Pesahom, rutinski pojačavaju sigurnosne mjere i više ih je na ulicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se u danima uoči Uskrsa čini da turista i nema previše, Mazen upozorava da će na Veliki petak biti navala. "Ne primam rezervacije, pa dođite rano ako želite biti sigurni da ćete dobiti svoj križ", kaže.

Ako voliš
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo