MUZEJ HLADNOG RATA: /

Otvoren bunker gdje se čuvalo 15 milijardi njemačkih maraka

Image
Foto: ThinkStockPhotos, Ryan McVay

Njemačka je tijekom Hladnog rata skrivala petanest milijardi maraka u tajnom bunkeru Bundesbanke, piše Deutsche Welle.

20.3.2016.
10:52
ThinkStockPhotos, Ryan McVay
VOYO logo

Novac se skrivao u tom vrlo tajnom bunkeru između 1964. i 1988. a novac je trebao spasiti Njemačku od moguće hiperinflacije. Nedavno je bunker pretvorenu u muzej i otvoren za znatiželjnike.

Tajno podzemlje

Kada je Hladni rat u ranim 60-im bio na vrhuncu, Bundesbanka je izgradila sustav bunkera sa trezorima. Bunker je izgrađen ispod placa od 9000 kvadratnih metara u stambenoj četvrti u dolini rijeke Mosel. Izgrađeno je 1500 kvadratnih metara bunkera, sa hodnicima dužine 300 metara. Potrošeno je 3000 kubnih metara betona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reda mora biti

Centar za obuku djelatnika Bundesbanke napravljen je u bivšoj kući jednog liječnika. Samo je šef tajnog centra za obuku znao što se nalazi u podrumu kuće. Jedna od soba u toj kući služila bi kao ured u slučaju nuklearnog napada na obližnju nuklearnu bazu.

Strah od kontaminacije

Bunker je imao i zaštitna odijela i maske u slučaju radioaktivnih padalina i sličnog. Osim toga, izgrađen je i prostor za dekontaminaciju vodom te uređaj koji mjeri razinu nuklearne kontaminacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smještaj za 175 muškaraca

Osim za novac, bunker je trebao služiti i kao skrovište za - 175 ljudi, preciznije - muškaraca. Naime, sanitarni čvorovi ukazuju na to da žene nisu bile predviđene za spašavanje od nuklearnog napada. Muškarci su imali zaliha za dva tjedna.

Kontakt sa vanjskim svijetom

Čuvari maraka imali su prostoriju sa četiri telefonske i dvijee telegrafske linije. Unatoč raznim pričama i legandama, u prostoriji nije bilo "crvenog telefona".

Vrata ka milijardama

Najvažniji dio bunkera, trezor, nalazi se iza čeličnih vrata. Ključevi za trezor nisu bili čuvani u bunkeru. Samo revizori Bundesbanke su ih imali. Oni su jedini znali kombinacije brojeva. Ipak, vrata su se redovito otvarala kako bi se novac prebrojao. Ne treba napominjati da tijelom četvrtine stoljeća nije nestala niti jedna novčanica.

15 milijardi njemačkih maraka u rezervi

Novac je trebao poslužiti u slučaju da strane sile pokušaju destabilizirati njemačku marku ogromnim količinama krivotvorenog novca. Do toga nikada nije došlo. Godine 1988. sav je novac uništen kako ne bi postao sredstvo plaćanja. Sačuvano je samo nekoliko novčanica koje danas svjedoče povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenik kao privatni muzej

Dokumentacijski centar otvorili su Petra i Manfred Reuter. Bračni par zapravo ima autobusnu kompaniju u susjednom gradu, a 2014. su kupili bunker i plac na kojem se nalazi. U bivšem centru za obuku, žele uskoro otvoriti hotel.

Nova turistička atrakcija u Cochemu

Bunker je trenutno pod zaštitom države, poput mnogih zgrada u turističkom gradu Cochem an der Mosel. Dokumentacijski centar samo je još jedna od atrakcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo