Elon Musk ne zna što radi s Twitterom i svi su zabrinuti, ustvrdio je bivši izvršni direktor Twittera, nakon što su poznate kompanije stopirale svoje oglašavanje na toj platformi, a tvrtka je otpustila tisuće zaposlenika.
Bruce Daisley, potpredsjednik Twittera za Europu, Bliski istok i Afriku od 2015. do 2020., rekao je da je zgrožen promjenama na Twitteru, prenosi Guardian.
"Mislim da je Elon mislio da će samo doći i riješiti sve, no vrlo brzo će shvatiti da je to mnogo kompliciranije", rekao je za podcast The News Agents ovog vikenda. "Prilično je očito iz svakog poteza koji smo vidjeli u ovoj akviziciji: on ne zna što radi."
Daisley je također kritizirao Muskov plan da korisnicima naplaćuje 8 dolara mjesečno za verifikacijski simbol "plave kvačice". Rekao je za Observer da Musk "mijenja legitimnost provjerenih izvora za džeparac".
“Činjenica da nemamo pravo na to je nedemokratska”, rekao je.
I tvitao je u znak podrške zaposleniku koji je otpušten u petak u sklopu masovnih otpuštanja, a za kojeg je napisao da je "pomogao u borbi protiv uvredljivih tvitova". Daisley je napisao: "Za četiri tjedna, kada se na naslovnicama pojavi rasistički tvit sa Svjetskog prvenstva, sjetite se da je Musk odlučio to dopustiti."
Žestoke kritike dolaze nakon što je Musk proveo niz promjena na Twitteru koje su izazvale zabrinutost zbog njegovog pristupa dezinformacijama i govoru mržnje.
U petak je milijarder – koji je kupio Twitter 27. listopada za 44 milijarde dolara – otpustio oko 50 posto zaposlenika te internet platforme, rekavši da “nije imao izbora” jer tvrtka gubi više od 4 milijuna dolara dnevno. Otpuštanja su navodno najviše zahvatila timove koji pokrivaju ljudska prava, etiku i moderiranje.
U subotu je Jack Dorsey, suosnivač i bivši izvršni direktor Twittera, izjavio da su masovna otpuštanja neophodna i da je on kriv.
“Ja sam odgovoran zašto su svi u ovoj situaciji: prebrzo sam razvio tvrtku. Ispričavam se zbog toga”, rekao je Dorsey, koji je u svibnju odstupio iz odbora Twittera i podržao Muskovo preuzimanje.
Nekoliko sati nakon masovnih otpuštanja, američki predsjednik Joe Biden prozvao je Muska rekavši na događaju u Chicagu da je kupio Twitter da bi mogao "bljuvati laži po cijelom svijetu".
Musk je ranije rekao da će liberalizirati politiku Twittera u ime slobode govora, naznačujući da će dopustiti ponovno pridruživanje onima čiji su računi isključeni s platforme, ali je naglasio da Twitterova "snažna predanost moderiranju ostaje apsolutno nepromijenjena".
Prošlog je tjedna najavio formiranje vijeća za moderiranje sadržaja i rekao da se neće donositi nikakve odluke o moderiranju ili vraćanju računa dok se to vijeće ne sastane.
U tvitu u petak, Musk je rekao da je Twitter zabilježio "veliki pad prihoda" i okrivio "aktivističke skupine" za pritisak na oglašivače. “Pokušavaju uništiti slobodu govora u Americi", rekao je poručio je pred svojih 114 milijuna pratitelja.
Neki su korisnici također zaprijetili da će napustiti platformu, a brojke dostavljene Observeru upućuju na nagli skok prijava za alternativne platforme kao što je Mastodon koja se reklamira kao alternativa Twitteru.