dali ključan doprinos / Mukwege i Murad dobitnici Nobela za mir: 'Riskirali su živote u borbi protiv ratnih zločina'

Image
Foto: AP

Mukwege (63) vodi bolnicu za žrtve silovanja u DR Kongu, a Murad (25) aktivistica je jezidske manjine u Iraku i borkinja za izbjeglička i ženska prava

5.10.2018.
14:17
AP
VOYO logo

Kongoanski ginekolog Denis Mukwege i jezidska aktivistica za ljudska prava Nadia Murad dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za mir za svoju borbu protiv korištenja seksualnog nasilja kao oružja u ratu, objavio je u petak Norveški odbor za dodjelu Nobelove nagrade. 

"Oboje dobitnika dali su ključan doprinos u skretanju pažnje na takve ratne zločine i borbi protiv njih", objavio je Norveški odbor. Mukwege (63) vodi bolnicu za žrtve silovanja u DR Kongu, u gradu Bukavuu na istoku zemlje. Otvorena 1999. godine, klinika svake godine liječi tisuće žena i muškraca, žrtava seksualnog nasilja u zonama sukoba. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Murad (25) aktivistica je jezidske manjine u Iraku i borkinja za izbjeglička i ženska prava. Bila je seksualna robinja boraca tzv. Islamske države u Mosulu 2014.

"Mukwege je posvetio život obrani žrtava seksualnog nasilja. Nadia Murad je svjedokinja koja govori o zlostavljanju što ih počinili nad njom i drugima. Oboje su na svoj način pomogli da seksualno nasilje u ratu bude vidljivije, tako da počinitelji mogu odgovarati za svoja nedjela", kaže se u obrazloženju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Murad je kao jedna od 3.000 jezidskih žrtava silovanja IS-a iskazala "posebno junaštvo u prisjećanju na vlastitu patnju", dok je Mukwege "najistaknutiji simbol, nacionalno i međunarodno, borbe da se prestane sa seksualnim nasiljem u oružanim sukobima", dodaje se. "Denis Mukwege i Nadia Murad riskirali su vlastite živote u borbi protiv ratnih zločina i traženju pravde za žrtve", kazala je predsjednica Norveškog odbora Berit Reiss-Andersen.

"Svijet može postati mirnije mjesto jedino ako se u vrijeme rata prepoznaju i čuvaju temeljna prava žena", dodala je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oboje ovogodišnjih dobitnika Nobela već su dobili brojne nagrada za ljudska prava, među ostalima i nagradu Saharov Europskog parlamenta. Analitičari su u najavama Nobelove nagrade za mir, u kojima najčešće griješe, ovaj put ispravno ocijenili da bi 2018. mogla biti nagrađena borba protiv seksualnog nasilja, pa su se i Mukwege i Murad često spominjali kao mogući dobitnici. 

Prošle je godine Nobelovu nagradu za mir dobila Međunarodna kampanja za zabranu nuklearnog oružja (ICAN).  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mukwege: Rat u Kongu rat je protiv tijela žena i djece

Rat u Kongu napustio je svoj tradicionalni oblik i sada je to rat protiv tijela žena i djece Konga, istaknuo je prije dvije godine u razgovoru za Hinu kongoanski ginekolog Dr. Denis Mukwege, dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za mir. 

"Tamošnji rat nije sukob između plemena ili država, nije građanski rat, a nije ni sukob između religioznih fanatika. To je rat i za prirodne resurse Konga“, rekao je Mukwege Hini u razgovoru vođenom u Strasbourgu u ljetu 2016. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demokratsku Republiku Kongo neki nazivaju svjetskom prijestolnicom silovanja, mjestom gdje je to postalo “oružje rata”. Epidemija silovanja u Kongu započela je u devedesetim godinama prošlog stoljeća, te traje do danas, pogotovo u istočnom dijelu koji se još uvijek nosi s posljedicama kongoanskih ratova, najsmrtonosnijih sukoba nakon Drugog svjetskog rata.

Kako bi pomogao žrtvama silovanja, Mukwege je u gradu Bukavuu, u blizini granice s Ruandom, 1999. osnovao bolnicu Panzi, u kojoj je dosad spasio živote više od 40 tisuća žena, žrtava silovanja koje su počinili vojnici i pripadnici paravojski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Silovane žene više ne mogu imati djecu i često budu zaražene AIDS-om, a psihički su pogođene i njihove obitelji. Silovatelji tako ciljano uništavaju cijelo društvo", rekao je tada Mukwege, koji je u petak, zajedno s jezidskom aktivisticom Nadijom Murad, proglašen dobitnikom Nobelove nagrade za mir. 

"Događalo se da porodim djecu začetu silovanjem, da bi kasnije i njih liječio od posljedica silovanja”, rekao je Mukwege.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ljudi koji čine ove zločine su isti oni koji sudjeluju u trgovanju mineralima koje svi mi koristimo u svojim telefonima, laptopima i u drugoj tehnologiji“, rekao je za Hinu Mukwege, istaknuvši kako ta regija proizvodi oko 70 posto svih ruda korištenih u toj industriji.

U Kongu je riječ o tri “T” minerala – kositar (tin), volfram (tungsten) i koltan (tantalite), no ima i puno zlata, a sve te minerale eksploatiraju multinacionalne kompanije, dok lokalno stanovništvo od toga ne dobiva ništa, rekao je Mukwege.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo