Mubarak ipak nije dao ostavku, no vrh stranke jest

Mubarakov sin te drugi istaknuti dužnosnici vladajuće egipatske stranke podnijeli su ostavke. No, sam omraženi diktator to ipak nije učinio. I dalje je na čelu i stranke i države.

5.2.2011.
14:10
VOYO logo

Prosvjednici na trgu Tahrir u Kairu dobili su u subotu vijest da će se vojska povući i svoje mjesto prepustiti policiji. Budući da se vojska pokazala naklonjenija prosvjednicima koji traže odlazak Hosnija Mubaraka od njemu sklonije policije, prosvjednici su odlazak svojevrsnog "vojnog štita" odlučili spriječiti vlastitim tijelima. Nevjerojatni prizori ljudi ispred tenkova obišli su svijet.

U takvoj atmosferi svjetski mediji izvijestili su u popodnevnim satima o kolektivnoj ostavci čelnika vladajuće Nacionalno demokratske stranke. Javila je to televizijska postaja Al Arabiya, a prenio CNN. Iako je objavljeno da je i Hosni Mubarak podnio ostavku na mjesto predsjednika stranke, ta informacija je kasnije opovrgnuta. Ostavku na sve funkcije u stranci dao je i Mubarakov sin Gamal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući situaciju vođa oporbe Mohameda El Baradei je izjavio kako ostavka na predsjedanje strankom ne bi ni bila dovoljna. Mubarak bi se, kaže, morao povući i s mjesta šefa države.

New York Times je tijekom dana objavio i kako traju razgovori o tranziciji vlasti u Egiptu. Prema tom izvoru novoizabrani egipatski potpredsjednik Omar Sulejman sa suradnicima traži načine da ograniči Mubarakove ovlasti, a njega ukloni iz Kaira te ga preseli u ljetovalište Sharm-el-Sheikh ili pošalje na produljeno liječenje u Njemačku. Mubarak bi, prema tom scenariju, formalno ostao predsjednik dok prijelazna vlada na čelu sa Sulejmanom s opozicijom ne ispregovara promjene Ustava i raspiše izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasnije je egipatski ministar vanjskih poslova Ahmad Gheid izjavio da Mubarak ostaje u zemlji i to do prijenosa vlasti.

Eksplodirao plinovod

U Egiptu je u subotu došlo i do eksplozije plinovoda kojim ta zemlja preko sjevernog Sinaja izvozi plin u Izrael i Jordan. Kontradiktorne su informacije o razlozima eksplozije. Naime, jedni izvori govore da je riječ o sabotaži, a drugi, pak, da e do eksplozije došlo zbog curenja plina.

Državna televizija prenijela je izjave dužnosnike koji kažu da je "situacija vrlo ozbiljna i da se eksplozije šire s jednog mjesta na drugo" uzduž plinovoda.

Sigurnosni izvori prenose da je egipatska vojska zatvorila nalazište iz kojeg se puni plinovod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je egipatska televizija prvo javila da je eksplodirao ogranak plinovoda prema Izraelu, iz Jeruzalema su priopćili da je on netaknut, pa sada izvori u Egiptu govore da se radi o plinovodu prema Jordanu.

Egipat je skromni izvoznik plina i tim energentom plinom opskrbljuje Izrael i Jordan te još nekoliko zemalja regije. Plin izvozi i preko terminala za ukapljeni plin na sjevernoj obali. Izrael iz Egipta uvozi 40 posto svojih potreba za prirodnim plinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201102040885006 arti-201102040470006 arti-201102040086006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo