Monstrum Taylor osuđen na 50 godina zatvora

Bivši liberijski predsjednik Charles Taylor osuđen je u srijedu na 50 godina zatvora zbog pomaganja i podupiranja ratnih zločina tijekom građanskog u Sierra Leoneu.

30.5.2012.
14:09
VOYO logo

Tužiteljstvo je za 64-godišnjeg Taylora tražilo čak 80 godina kazne zbog zločina počinjenih od 1991. do 2002. godine, a obrana je sudu pokušala dokazati kako je takva kazna pretjerana, donosi BBC. U desetogodišnjem sukobu je poginulo ili teško ranjeno oko pola milijuna ljudi. Obrazlažući presudu, predsjedavajući sudac naglasio je kako su zločini u Sierra Leoneu najodvratniji zločini ikad počinjeni u ljudskoj povijesti.

Taylora se teretilo za pomaganje Revolucionarnog ujedinjenog fronta (URF) čiji pripadnici su mu u dijamantima plaćali za naoružanje koje im je dostavljao. Osuđen je za poticanje genocida u Sierra Leoneu, ubojstvo, silovanje, seksualno ropstvo te za stvaranje jedinica djece iz osvojenih sela i njihovo regrutiranje u vojnike koji su počinili najstrašnije masakre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud je zaključio da je Taylor znao za brutalna silovanja, ubojstva i sakaćanja civila, ali nije učinio ništa da spriječi zločine, već je naprotiv naoružavao i financirao pripadnike URF-a koji su te zločine činili, davajući im satelitske telefone i novac.

Bivši liberijski predsjednik je profitirao u trgovini takozvanim "krvavim dijamantima" koje je koristio za dalje financiranje sukoba u Sierra Leoneu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taylor tvrdio kako nije kriv

Taylor je tijekom petogodišnjeg suđenja tvrdio kako nije kriv za zločine za koje ga se tereti, a sud ga je oslobodio jedino prema točki optužnice kojom ga se teretilo kao osobu koja izdaje naredbe. Sud nije mogao utvrditi, kako stoji u obrazloženju presude, je li Taylor bez obzira na utjecaj nad pobunjenicima zaista ima kontrolu nad njima i izdavao izravne naredbe.

Prema mišljenju suda, tužiteljstvo nije uspjelo dokazati da je Taylor bio član zločinačke organizacije, ali zasigurno je, što je i dokazano, pobunjenicima pružao materijalnu pomoć.

Žalbeni period na presudu mogao bi trajati i šest mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo