Režim Bashara al-Assada pojačao je zračne napade na opkoljenu pobunjeničku enklavu istočnu Ghoutu pa je samo u ponedjeljak na ta taj dio ispaljeno oko 200 raketa i projektila. Među pogođenima je i šest bolnica od kojih tek dvije rade djelomično boreći se za živote onih teško ozlijeđenih i s kompliciranim ranama.
Od nedjelje je u napadima poginulo više od 200 civila i 60 djece, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR). Prizori s ulica podijeljeni na društvenim mrežama pokazuju blijeda i beživotna tijela djece zamotana u bijele plahte. Prizori su to koje je gledao i 24-godišnji Firas Abdullah, fotograf i novinar koji radi za humanitarnu organizaciju u gradu Douma u istočnoj Ghouti i koji opisuje kako svakodnevno sluša bolne jauke žena i djece koji oplakuje one koje su izgubili u ovom bezumnom razaranju.
On je za Buzfeed rekao kako mnogi u ovim zračnim napadima zapravo vide uvod u predstojeću terensku ofenzivu iranskih i sirijskih milicija na istočnu Ghoutu. 'U ovim trenucima iznad mene su tri vrste letjelica - dronovi, helikopteri i ruski zrakoplovi. Mnogi civili su pobjegli u podzemna skloništa. Na ulicama nema nikoga. Ali ja moram svijetu pokazati što se ovdje događa', rekao je Abdullah.
Istočna Ghouta, nekad uspješno prigradsko naselje Damaska, koja je pod opsadom od 2013. nespremna je za bilo kakav napad. Cijene osnovnih dobara su znatno porasle, trgovine su zatvorene, a zbog stalnog granatiranja prestale su raditi i neke bolnice. U onima koje još rade nedostaje i medicinske opreme i lijekova koje bi tamošnjim stanovnicima doslovce život značile. Pomoć koju su trebali dobiti prema lanjskom sporazumu pristigla je tek dijelomično.
Hamza, liječnik koji progovara za Buzzfeed situaciju opisuje slijedećim riječima: "Sve žrtve su sada civili, granatiranje je usmjereno na tržnice, bolnice, stambene zgrade, škole i pekare. Ponekad se ne možemo nositi s tolikim žrtvama".
Od studenog do danas ondje je život navodno izgubilo oko tisuću ljudi dok ih je 2500 ranjeno. Stoga žitelji enklave predstojeće dane čekaju s užasom.
"Čekamo smrt", izjavio je bivši član mjesnog vijeća 26-godišnji Nazeer Falitani. Aktivistica Bian Rihan (31) priča kako je čuo da je svakih pola sata netko umro ili da se negdje dogodio masakar. "Djeca već imaju halucinacije od zvukova eksplozija. Smrt je gospodar situacije, smrt zbog gladi, straha, bombardiranja ili nedostatka lijekova", opisuje.
No, novinar s početka ove priče tvrdi kako bez obzira na beznadnu situaciju ni pobunjenici ni civili nisu spremni odustati. "Ne možemo se predati. Ako to učinimo, režim će nas ubiti jednog po jednog. Ako odustanemo, neće biti otpora Basharu al-Asadu i ako dođu pobit će nas", zaključio je.