Osim što je zemlja uronjena u korupcijske afere političara, bori se i s velikim nekretninskim balonom te smanjenim izvozom. Rezultat svega je pokazivanje znakova usporavanja gospodarskog rasta u Kanadi, piše Business Insider.
No, krenimo od političkih skandala. Izdvajamo "najbolje":
Korupcijske afere
Gradonačelnik Montreala Michael Applebaum uhićen je u ponedjeljak, među ostalim i zbog prijevare i zavjere. Što je najgore od svega, Applebaum je zamijenio Geralda Tremblaya koji je prošle godine podnio ostavku u odvojenom korupcijskom skandalu zbog primanja mita od građevinskih tvrtki s navodnim mafijaškim vezama.
Gradonačelnik Toronta fotografiran je, pak, s ljudima koji se povezuju s drogom.
Istraga oko kaznenog djela traje i u vezi s bivšim šefom osoblja premijera Stephena Harpera. Gradonačelnik Londona, 11. po veličini grada u Kanadi, Joe Fontana, pod optužbom je da je javnim novcem platio sinovljevu svadbu.
Gradonačelnik Lavala u Quebecu Alexandre Duplessis prema pisanju medija umiješan je u slučaj ilegalnog financiranja političkih stranaka. A i njegov je prethodnik optuženik zbog kriminala.
Nekretninski boom
No, korupcijski skandali izgleda nisu jedino što muči Kanadu. Paul Krugman ustvrdio je nedavno kako ta zemlja i nije baš ekonomski sigurna kako izgleda. Činjenicu da je izbjegla krah bankarskog sustava objašnjava se time da Kanada ima visokoregulirani bankarski sustav.
No, Krugman tvrdi da bankarska kriza u Americi niti nije problem, već pucanje nekretninskog balona te ogromni dugovi domaćinstava koje je isti prouzročio.
Cijene kuća u Kanadi su se udvostručile od 70-ih godine, a cijena im ništa ne pada. Pucanje nekretninskog balona je nešto o čemu se govori već nekoliko godina, i još se nije dogodilo. No, ne zaboravimo da je i u Americi trebalo dugo da "pukne".
Pad izvoza
Još jedna stvar koja ne ide u prilog ekonomskim prilikama u Kanadi - ta zemlja je veliki izvoznik robe i sirovina. U 2012. godini Kanada izvozi mineralna ulja, naftu i druge sirovine u vrijednosti od 120 milijardi dolara, za razliku od 1990. kada je izvozila tek 20 milijardi. To je podiglo kanadske prihode te dopustila "natjecanje" u cijenama nekretnina.
No, kako potražnja u svijetu pada, tako i izvoz u Kanadi pada, i zemlja bi se mogla naći u mnogo većim problemima nego što su korupcijski skandali političara.