KINA ZBOG TRUMPA PRIJETI ORUŽANIM NAPADOM NA TAJVAN: /

'Moramo reagirati, mir ne pripada kukavicama!'

Image
15.12.2016.
13:50
VOYO logo

Čak i prije nego što je preuzeo predsjedanje Trump je doveo u pitanje dugogodišnju američku vanjsku politiku održavanja formalnih odnosa s Pekingom, a ne s Tajvanom koji Kina smatra svojom odmetnutom pokrajinom. Trump je razgovarao izravno s tajvanskom predsjednicom, što je bio prvi takav kontakt od 1979. i čime je ozbiljno razljutio Kinu.

Kao odgovor na to, Global Times, državni tabloid koji ponekad odražava stavove kineske Komunističke partije, napisao je u četvrtak da Kina treba preispitati svoj stav prema Tajvanu i da "upotrebu sile postavi kao glavni izbor i pažljivo se za to pripremi."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Kina to odmah treba kazniti vojnom silom'

"Kineska matica treba pokazati svoju odlučnost za povratak Tajvana silom", napisano je u uvodniku. Ako Tajvan proglasi formalnu nezavisnost "Kina to odmah treba kazniti vojnom silom".

Kina je posljednjih nekoliko godina radila na produbljivanju trgovinskih veza s demokratskom samoupravom otoka, jednim okom gledajući prema eventualnom ujedinjenju. No, vladajuća Komunistička stranka zauzela je oštrije stajalište prema Tajvanu nakon što je početkom ove godine izabran predsjednik Tsai Ing-wen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vojni status quo nad Tajvanskim tjesnacem treba biti preoblikovan kao odgovor i kazna Tsaijeve vlade", piše Global Times.

Image

Kineski dužnosnici već su koristili manje drastične "kazne", kao što je ograničavanje broja kopnenih turista na Tajvanu i ograničenje ulaganja.

No, dok Tajvan već osjeća posljedice kineskog bijesa, SAD bi mogle biti sljedeće nakon što Trump uđe u Bijelu kuću.

Novoizabrani predsjednik je rekao da bi mogao koristiti politiku 'jedne Kine', prema kojoj SAD službeno priznaje Peking, a ne Tajvan kao monetu za potkusurivanje u budućim pregovorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja u potpunosti razumijem politiku 'jedne Kine', ali ne znam zašto moramo biti vezani tom politikom sve dok se ne dogovorimo o drugim stvarima, uključujući i trgovinu", rekao je Trump u intervjuu Fox Newsu.

Kina je brzo odgovorila na te komentare, opisujući princip 'jedne Kine' kao "politički temelj" spone između dviju zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Apeliramo na dolazeću američku administraciju i njezino vodstvo da u potpunosti prepozna osjetljivost tajvanskog pitanja i da se razborito nosi sa svim pitanjima vezanima uz Tajvan kako ne bi omela sveukupne interese naših odnosa", priopćilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova.

Image

Global Times sugerira usmjeravanje više projektila na Tajvan kao poluge u pregovorima s otokom.

'Peking se nikada neće pogađati s Washingtonom'

"Ako matica Kina neće staviti veći pritisak na provođenje ujedinjenja uporabom sile, šanse za mirno ujedinjenje će izmaknuti", navodi se u priopćenju. "Mir ne pripada kukavicama."

Prijetnja vojnom akcijom nadvija se nad tajvanskom populacijom od 1950-ih. Za vrijeme najdramatičnijih sukoba Kina je ispalila rakete u teritorijalne vode koje ju razdvajaju od Tajvana uoči prvih demokratskih izbora 1996. Kao odgovor, SAD su poslale nosač zrakoplova u tjesnac kao znak solidarnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu je kineski veleposlanik u SAD-u rekao da se Peking nikada neće pogađati s Washingtonom o pitanjima koja uključuju njihov nacionalni suverenitet ili teritorijalni integritet.

"I, naravno, nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet nisu moneta za potkusurivanje. Vjerujem da će to svi shvatiti", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo