FOTO: /

'Mi gubimo razum, a on kao da je dobio Oscara'

Žrtve ratnih zločina za koje je optužen Vojislav Šešelj s nevjericom su dočekale vijest o njegovom puštanju na slobodu.

15.11.2014.
14:41
VOYO logo

Dok oko 3.000 članova i simpatizera Srpske radikalne stranke na Trgu Republike u Beogradu proslavljaju povratak svog lidera Vojislava Šešelja iz Haaga, žrtve ratnih zločina uznemirene su njegovim puštanjem na slobodu.

Kako prenosi Al Jazeera, Zekija Avdibegović, predsjednica Udruženja nestalih općine Ilijaš, kojoj su u proteklom ratu nestali sin i suprug, uznemirena je činjenicom da je Šešelj na slobodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi kao žrtve i kao porodice žrtava više gubimo razum. Jako je potresno ovo što se dešava, ne mislimo samo na puštanje Šešelja, nego i na druge optužene koji se puštaju, i na Sudu BiH, i u Haagu. Ne možemo više biti u pameti, ne znamo što se događa, što je svrha svega, kamo sve to vodi i tko upravlja svim tim, jer Šešelj nije samo krivac za ubojstva u BiH, nego na Balkanu. Nas su na suđenjima pokušavali uvjeriti da naša nestala djeca nikad nisu ni rođena. Ja se više ne plašim za sebe, nego se plašim za djecu koja rastu, za djecu koja nisu ni rođena, jer umjesto da je došlo do pomirenja, samo se strasti raspiruju. Nema racionalnog objašnjenja za ovo, to je tačka na kojoj čovjek jednostavno gubi razum i njegov um ne može da nadiđe sve to", kaže Avdibegović.

'Ja više ne osjećam'

Redžep Karišik, svjedok optužbe protiv Vojislava Šešelja, koji je preživio masovnu egzekuciju više nesrba u Mostaru u ljeto 1992. tako što je uspio pobjeći, također je veoma potresen činjenicom da je Šešelj na slobodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja više ne osjećam. Nema me, sve je u meni umrlo. Nisam više slobodan. Samo je on slobodan", kaže Karišik.

Vijest da je Vojislav Šešelj pušten na privremenu slobodu, u Vukovaru, koji za par dana obilježava obljetnicu stradanja i razaranja, primljena je sa nevjericom.

"Ne znam ni sam jesmo li iznenađeni, ogorčeni ili razočarani. U globalu, nismo iznenađeni ovom odlukom Haškog suda. Činjenica je da do sada nitko od glavnih krivaca za rat i stradanja u Hrvatskoj nije odgovarao za ništa. Neki su oslobođeni radi bolesti, a neki umrli. Međutim, nitko nije osuđen", kaže Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora.

Iznevjerene žrtve

Novinar i sveučilišni profesor iz Novog Sada Dinko Gruhonjić o Šešeljevom povratku u Srbiju razgovarao je sa vojvođanskim Hrvatima, ljudima koji su teškom mukom uspjeli sačuvati svoje kućerke u Srijemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Puštanje Vojislava Šešelja na slobodu pojedini mediji u Srbiji su propratili kao da je riječ o čovjeku koji je upravo osvojio Oscara za najbolji strani film u Hollywoodu, a ne kao da je riječ o čovjeku koji je optužen za ratne zločine. Usput, Šešelj je jedina osoba koja je ikada optužena za zločine etničkog čišćenja nesrpskog stanovništva Vojvodine. Ako ostane bez presude, ostat će u potpunosti nekažnjen za zločin koji se događao od 1991. do 1995. godine, kada je Vojvodinu, a prije svega Srijem, napustilo više od 30.000 Hrvata, pod prijetnjama radikala i kojekakvih 'orlova'. Ostat će nekažnjeni oni koji su organizirali logore za Hrvate u Sremskoj Mitrovici, Stajićevu i Begejcima", kaže Gruhonjić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo