Njemačka kancelarka Angela Merkel je, kako se čini, sporazumom o migrantima u Bruxellesu za sada zadovoljila njene bavarske koalicijske partnere i osigurala privremeni predah svojoj vladi od pritisaka.
Sporazum koji su u ranim jutarnjim satima u petak postigli čelnici EU-a pomogao je njemačkoj kancelarki čija je vlada dovedena na rub sloma zahtjevima koalicijskog partnera, bavarske Kršćansko-socijalne unije (CSU) za oštrijom imigrantskom politikom.
Prvi znakovi pokazuju da je sporazum, koji je čak i Merkel ocijenila više kao nacrt nego kao iskorak, konzeratvivni CSU nevoljko prihvatio.
"Ovo što smo postigli ovdje zajedno možda je i više nego što sam očekivala", kazala je Merkel novinarima na završetku summita.
"Nismo na kraju puta. Uvijek sam govorila da ovdje nećemo moći dogovoriti zajednički sustav azila. Ali što se više budemo slagali, bliže ćemo biti mogućem europskom rješenju. Vjerujem u to."
Dogovor je opisala kao "pravi korak u pravom smjeru" s obzirom na to da u EU-u postoje velike podjele u pogledu migracija.
Merkel je kazala da će izvijestiti svoje koalicijske partnere, uključujući bavarske partnere iz CSU-a, o pojedinostima dogovora tijekom večeri.
Potvrdila je da je dogovorila bilateralne sporazume sa Španjolskom i Grčkom o zbrinjavanju migranata koji se iz tih zemalja upute u Njemačku, ali ne i s Italijom.
Pregovori nisu bili laki
Iako niti jedan od njena dva glavna protivnika, čelnik CSU-a i ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer i bavarski premijer Markus Soeder, nisu odmah u petak ujutro bili spremni prihvatiti sporazum, pozdravili su ga drugi viši stranački dužnosnici.
"Nešto se u Europi pokrenulo u ispravnom pravcu", rekao je zastupnik Hans Michelbach, napomenuvši da njegova stranka želi surađivati s kancelarkinim demokršćanima. "Savez s CDU-om ima apsolutni prititet", rekao je televiziji ARD.
Seehofer i Merkel bi trebali raspraviti ishod EU summita u Bruxellesu prije sastanka čelnika CSU-a u nedjelju na kojem će ta stranka donijeti konačnu odluku o prihvaćanju dogovora iz Bruxellesa i odustajanju od prijetnje strožim režimom na bavarskim granicama.
CSU zaprijetio odbijanjem migranata
Ako će CSU ispuniti prijetnju da će na granici odbijati migrante koji su već registrirani u drugim članicama EU-a Merkel bi vjerojatno bila primorana smijeniti Seehofera s mjesta ministra unutarnjh poslova što bi izazvalo gotovo siguran pad tri mjeseca stare njemačke vlade.
Čelnici 28 država članica EU-a postigli su u petak u ranim jutarnjim satima nakon gotovo cjelonoćne rasprave kompromis oko pitanja migracija, dogovorivši uspostavu zajedničkih centara za obradu zahtjeva za azilom na dobrovoljnoj bazi te ograničavanje kretanja migranata unutar EU-a.
Postignuti kompromis ne uključuje dogovor oko sustava azila, o čemu nema suglasnosti među članicama EU-a, ali predstavlja ključni, iako nepotpuni odgovor na pitanje koje u ovom trenutku najviše dijeli Europsku uniju.