Nakon zatvaranja tzv. Balkanske migratnske rute, za one migrante koji se pokušavaju domoći EU, na tome putu BiH je iznimno zanimljiva država. Njezin sjeverozapad najbliži je Zapadu. Zbog sve većeg priliva migranata, ali i nemogućnosti da ilegalno napuste zemlju, BiH postaje svojevrsni hot spot, iako kontroverzni ministar sigurnosti Dragan Mektić u ekskluzivnom razgovoru za RTL opovrgava svu dramatičnost migrantskog trenutka u njegovoj zemlji.
Na pitanje koliko ih je u ovom tenutku u BiH ističe kako je od početka godine u BiH ušlo gotovo 11 tisuća migranata. Vlasti su ih registrirale, ali se u ovom trenutku na području BiH nalazi svega dvije do dvije i pol tisuća migranata.
Na pitanje gdje su preostali migranti, ako ih je bilo 11 tisuća, a sada ih je dvije, a dok ministar unutarnjih poslova Davor Božinović tvrdi da je u Hrvatsku od početka godine ušlo ilegalno 3200 migranata, Mektić odgovara kako netko ne barata istinitim podacima.
No, u BiH, tvrdi Metkić u ovom trenutku imaju točan podatak o broju registriranih migranata, jer od svih uzimaju biometrijske podatke.
Visoki policijski dužnosnici unsko-sanske županije potvrdili su kako je samo na njihovom području gotovo 5000 migranata, Mektić kaže kako to nije točno.
"U jednom trenutku prije mjesec i pol dana bilo je značajno veći broj migranata na tom području. No sada, odgovorno tvrdim kako ih je na tom području dvije do dvije i pol tisuće", ponovio je.
Na pitanje zašto ih nema u Republici Srpskoj, Mektić odgovara kako ih ima te da svi žele na sjeverozapad, prema Kladuši i Bihaću.
Dodaje kako kroz Republiku Srpsku migranti samo prolaze. "Dolaze iz Srbije, mi ih registriramo i oni idu dalje", kaže.
Za pomoć u rješavanju migrantske krize od Europske unije, kaže, do sada su dobili oko 9 milijuna eura.
Broj od dvije i pol tisuće migranta nije velik, ako ih je bilo kako vi kažete 11 tisuća. Što će vam novci EU za tu brojku. Zar to nemožete sami?
"Pa tko kaže da to nije veliki broj. To je veliki broj migranata. Taj pritisak stalno traje. Migranti i dalje ulaze u BiH. Pretpostavlja se da će ova kriza trajati duži vremenski period i mi trebao osposobiti nekoliko prihvatnih centara kako bi te ljudi adekvatno zbrinuli", poručuje Mektić.
Više pogledajte u videu.