Bosna i Hercegovina se odlukom glavne državne tužiteljice Gordane Tadić odrekla prava na kazneni progon zapovjednika Hrvatske vojske koji su bili pod istragom zbog zločina nad Srbima tijekom operacija HV-a, provedenih 1995. godine.
Naime, portal Istrage.ba objavio je dokument koji potvrđuje da je BiH tužiteljica zatražila od njenih kolega u Hrvatskoj da preuzmu kazneni predmet protiv četrnaest zapovjednika Hrvatske vojske. Tim aktom Bosna i Hercegovina odrekla se prava na kazneni progon tih osoba, navodi taj portal.
“Republika Hrvatska, nadležnom organu u Republici Hrvatskoj”, naslovljen je akt Tužiteljstva BiH.
Država moliteljica je Bosna i Hercegovina, zamoljena država je Republika Hrvatska, dok u rubrici predmet piše: “zamolnica za ustupanje kaznenog gonjenja”.
U zamolnici, Tužiteljstvo BiH se poziva na Sporazum između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o pravnoj pomoći u građanskim i kaznenim stvarima koji je potpisan 26. veljači 1996. godine u Splitu.
Interesantan članak 35 Sporazuma
U zamolnici se navodi da će Bosna i Hercegovina kao država moliteljica "privremeno će prekinuti mjere u vezi s progonom za kazneno djelo navedeno u molbi", odnosno Tužiteljstvo BiH više neće provoditi istragu protiv hrvatskih generala koje je MUP RS-a prijavio za kazneno djelo ratnog zločina.
Istrage.ba pišu da je posebno interesantno ono što piše u članku 35. Sporazuma na koji se poziva Tužiteljstvo BiH.
"Molbi treba priložiti: spise u originalu ili ovjerenom prijepisu, potvrdu ili druge podatke o državljanstvu osobe za koju se moli preuzimanje kaznenog gonjenja, izvod odredbi iz kaznenog zakona koje su pripremljene u toj kaznenoj stvari, izjave oštećenih da su suglasni s ustupanjem kaznenog progona. Izjava oštećenog, koja je potrebna za pokretanje kaznenog postupka u državi moliteljici, vrijedi i u zamoljenoj državi”, piše u Sporazumu.
Ako je Tužiteljstvo BiH ispoštovalo odredbe na koje se poziva, to znači da su obitelji stradalih Srba dale suglasnost da se hrvatskom pravosuđu ustupi kazneni predmet protiv hrvatskih generala. Istrage.ba do objave teksta nisu uspjele provjeriti postoji li takva suglasnost u spisu Tužiteljstva BiH.
Tužiteljstvo nije poduzelo ništa da zapovjednike izvede pred sud
Kako pišu, o ustupanju predmeta hrvatskom pravosuđu morali su biti upoznati i čelnici MUP-a Republike Srpske koji su prijavili osumnjičene, no nisu doznali jesu li dotični čelnici dali suglasnost na čin glavne državne tužiteljice Tadić.
Pišu i da Tužiteljstvo BiH nije poduzelo ništa kako bi zapovjednike Hrvatske vojske izvelo pred Sud BiH. Međunarodna tjeralica za njima nikada nije raspisana, a od hrvatskog pravosuđa do sada nije zatraženo ni njihovo ispitivanje u svojstvu osumnjičenih, odnosno prijavljenih. Iako nije poduzela ništa da im se sudi u BiH, Gordana Tadić je odlučila predmete protiv generala iz Hrvatske ustupiti pravosudnim organima koji ih neće procesuirati, pišu Istrage.ba.