Kreće uklanjanje /

Maknut će sporni spomenik: ruši se spomen obilježje Puniši Račiću

Image
Foto: Thinkstock.com

Lokalne vlasti trebale bi ukloniti spomen ploču najkasnije za dva dana, nakon što je i crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova najoštrije osudilo otkrivanje spomen obilježja

15.7.2017.
21:10
Thinkstock.com
VOYO logo

PODGORICA - Inspekcija za zaštitu kulturnih dobara pri crnogorskom Ministarstvu kulture naredila je u subotu rušenje spomen obilježja Puniši Račiću, koji je podignut u srijedu ispred njegove rodne kuće u crnogorskom selu Slatina, na sjeveru zemlje.

Lokalne vlasti trebale bi ukloniti spomen ploču najkasnije za dva dana, nakon što je i crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova u petak najoštrije osudilo otkrivanje spomen obilježja te poručilo da će poduzeti sve neophodne, zakonom utvrđene aktivnosti u pravcu njegova uklanjanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PROČITAJTE VIŠE:

>> Crna Gora uklanja spomenik ubojici Stjepana Radića: 'Ne želimo vrijeđati hrvatski narod'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> Pitanje iz njemačkih medija: 'Zbog čega Njemačka želi stvoriti novu Jugoslaviju?'

 Puniša Račić, zastupnik Radikalne stranke u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, 1928. je u Narodnoj skupštini u Beogradu ubio trojicu zastupnika Hrvatske seljačke stranke, a dvojicu ranio, zbog čega je 14 godina proveo u zatvoru.

Ubio je osnivača HSS-a i istaknutog hrvatskog političara Stjepana Radića i još dvojicu hrvatskih zastupnika Pavla Radića i Đuru Basaričeka i ranio još dvojicu - Ivana Granđu i Ivana Pernara.

Službeni Zagreb u petak je oštro osudio otkrivanje spomen ploče Račiću, pozvalo na razgovor crnogorskog veleposlanika u RH Boru Vučiniča te zatražio od crnogorskih vlasti da se ona ukloni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oštar prosvjed uputilo je i Hrvatsko nacionalno vijeće u Crnoj Gori, u kojem se ističe da "Punišu Račića ne pamti samo hrvatski narod po lošemu, već je po svojim zlodjelima poznat i na sjeveru Albanije, na Kosovu, u Bugarskoj, Makedoniji, kao i po nezapamćenoj pljački šume u vlasništvu manastira Dečani (Kosovo) i po pripremanju svrgavanja dinastije Petrović u Crnoj Gori”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo