demokratski način /

Ljajić o referendumu o Kosovu: 'Referendum nije bijeg od odgovornosti, ali nije ni rješenje'

Image
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL

Ljajić izjašnjavanje građana na referendumu vidi kao način da se građani 'slobodno i demokratski izjasne' o rješenju koje će predložiti političari

28.1.2018.
19:08
Marko Mrkonjic/PIXSELL
VOYO logo

Referendum o rješavanju kosovskog pitanja "nije bježanje od odgovornosti", ali ni opcija za rješenje tog problema, ocijenio je u nedjelju Rasim Ljajić, potpredsjednik srbijanske vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.

Ljajić izjašnjavanje građana na referendumu vidi kao način da se građani "slobodno i demokratski izjasne" o rješenju koje će predložiti političari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To nije bježanje od odgovornosti", rekao je Ljajić za Radio-televiziju Srbije (RTS) nakon što je referendum kao mogućnost nedavno najavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poslije posjeta Kosovu.

Podsjećajući na dosadašnja referendumska izjašnjavanja u Srbiji, RTS navodi kako bi eventualni referendum o Kosovu bio obvezujući ukoliko njegova tema bude promjena ustavne prembule koja Kosovo određuje kao neotuđivi dio suverenog teritorija Republike Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci ocjenjuju da bi referendum bio obvezujući u slučaju da se namjerava mijenjati ustavna preambula u kojoj se spominje Kosovo.

"Ako bi se donosio zakon o suštinskoj autonomiji za Kosovo i Metohiju, morao bi se raspisati referendum, ne bi li se usvojio takav zakon. Drugo rješenje gdje se mijenja teritorij Srbije, gdje se eventualno nalazi međunarodno-pravni oblik za neku drugu buduću državu Kosovo - moralo bi se potražiti mišljenje građana na referendumu", kaže za RTS profesor Pravnog fakulteta sveučilišta u Novom Sadu Slobodan Orlović.

Ljajić je za dosadašnja tri referenduma u Srbiji  - 1992. o amandmanima na Ustav, šest godina kasnije - za ili protiv sudjelovanja stranaca u rješavanju pitanja Kosova, te 2006. o novom Ustavu - rekao da su bili "teledirigirani" jer se očekivao odgovor koji je aktualna vlast forsirala građanima kroz predreferendumsku kampanju.

"Ovdje (o Kosovu) i da hoćete fingirati - to je jako teško, imajući u vidu visok stupanj polarizacije koju kosovsko pitanje povlači sa sobom", ocijenio je Ljajić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluci o referendumu o Kosovu prethodi tzv. unutarnji dijalog na koji je sredinom 2017. poslije preuzimanja dužnosti šefa države, pozvao Aleksandar Vučić, a očekuje se da će izjašnjavanje na različitim razinama političke, društvene javnosti i institucija u Srbiji potrajati do kraja proljeća.

Kosovo je proglasilo neovisnost 17. veljače 2008. Deklaracijom koju je usvojila Skupština Kosova, a prvog dana priznala ga je Kostarika, dan kasnije SAD, Turska, Afganistan, Albanija, Velika Britanija i Francuska. Do danas je neovisnost Kosova priznalo više od 100 članica UN-a i 22 zemlje članice EU-a, a od zemalja u regiji neovisnost ne priznaje samo Bosna i Hercegovina (BiH) zbog prava veta koje u tročlanom Predsjedništvu BiH ima predstavnik Republike Srpske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo