"Potrebna je prije svega, i to je za mene temeljni preduvjet za pregovore, jasna proeuropska opredijeljenost. Austrija može biti jaka samo ako aktivno shvatimo svoju ulogu u jačanju Europske unije“, rekao je Sebastian Kurz na konferenciji za tisak na kojoj je FPO-u ponudio koalicijske pregovore.
On je posebice naglasio važnost proeuropske orijentacije Austrije s obzirom na planirano predsjedanje ove zemlje Europskom unijom u drugoj polovini sljedeće godine.
"To će biti jedna od najvažnijih zadaća buduće vlade“, rekao je Kurz.
FPÖ je u prošlosti u više navrata žestoko kritizirao EU te tražio istupanje Austrije iz Unije, ali su u posljednje vrijeme ova stajališta ublažena.
Kurz je kao jedan od uvjeta za formiranje vlade, aludirajući na žestoka razilaženja s bivšim koalicijskim partnerom Socijaldemokratskom strankom Austrije (SPÖ), naveo i „novi politički stil“ koji treba zavladati u Austriji.
"Mi trebamo novi stil, drugačiji međusobni odnos. Vlada mora djelovati zajednički i njegovati međusobni odnos koji odlikuju poštivanje i tolerancija. I to unutar i izvan parlamenta“, rekao je Kurz. On je naglasio da će jedinstvo unutar buduće koalicije biti nužno zbog promjena koje zemlju očekuju.
Kurz je naglasio kako s pregovorima želi započeti što je prije moguće, a „u idealnim uvjetima već sutra“.
Svoj poziv za pregovore krajnje desnom FPÖ-u obrazložio je „sličnim stajalištima“ kad je u pitanju porezna politika i politika prema strancima.
Kurz je kao nositelj liste ÖVP-a u predizbornoj kampanji težište stavio na useljeničku politiku i svoja stajališta približio rigoroznim stajalištima FPÖ-a po tom pitanju.
On je naglasio kako još postoje neke razlike između dvije stranke ali je izrazio i optimizam da bi pregovori mogli biti okončani do Božića.
„Gdje je volja tu se pronađe i načina“, rekao je 31-godišnji Kurz, koji bi u slučaju uspješnih pregovora sa slobodnjacima mogao postati najmlađi kancelar u austrijskoj povijesti.
Do objave o pokretanju razgovora s ciljem formiranja zajedničke vlade dolazi nakon nedavnih parlamentarnih izbora na kojima je zemlja doživjela zaokret udesno i na kojima je relativno najveći broj glasova osvojili narodnjaci Sebastiana Kurza, ali je vrlo dobar rezultat zabilježila i Slobodarska stranka.
Uspiju li se dvije stranke složiti oko uvjeta formiranja koalicije, to će biti prvi put u više 15 godina da je krajnja desnica dio austrijske vlade. U razdoblju 2000-2005. Narodna stranka (OVP) bila je formirala vladu sa Slobodarskom FPO.
Očekuje se da će čelnik krajnje desnice Strache objaviti tijekom dana svoj odgovor na ponudu o koalicijskim pregovorima s Kurzom.
Austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen, pred kojim će prisegnuti novi kabinet, izjavio je kako nova vlada mora pokazati jasno proeuropsko stajalište kao i poštivanje europskih vrijednosti, što je neizravna referenca na skepticizam FPO-a prema Europskoj uniji i prema Europskoj konvenciji o ljudskim pravima.
Proteklog desetljeća Austriju je vodila koalicijska vlada narodnjaka i socijaldemokrata, a dvije stranke u međuvremenu su se sve više udaljavale posebice kada je riječ o sve oštrijoj imigrantskoj politici OVP-a.