Točno je tjedan dana ostalo do Noći vještica, kada bi Europska Unija prvi put u povijesti trebala ostati bez jedne svoje članice.
Iako je britanski premijer Boris Johnson davno rekao da bi radije bio mrtav u jarku nego ne isporučio Brexit 31. listopada, čini se malo vjerojatno da će to dogoditi. Ali što će se dogoditi, to je nemoguće reći.
Johnson želi izbore 12. prosinca
Europski čelnici sutra odlučuju hoće li Britaniji odobriti još jednu odgodu od tri mjeseca, većini zemalja to je prihvatljivo, a protivi se samo Francuska. Britanski premijer, pak, sada odjednom kaže da želi izbore 12. prosinca, o čemu će u ponedjeljak glasati britanski parlament. Obzirom da su izbore već dva puta odbili, pitanje je što će se dogoditi treći put.
Ako odbiju izbore: oporba može pokrenuti izglasavanje nepovjerenja vladi. Ako, pak, glasaju za izbore, onda je tek teško reći što dalje. Johnson se nada da će izborima podebljati većinu koju nema, laburisti da će s liberalima formirati većinu i raspisati novi referendum.
"Ne vjerujem da će biti referenduma, ni izbora"
Sve peripetije oko Brexita u RTL Direktu objasnio je dekan Fakulteta političkih znanosti i veliki poznavatelj britanske politike, profesor Zoran Kurelić. "Hoće li biti referenduma? Ne vjerujem da će biti. Hoće li biti izbora? Kako sada stvari stoje, ne vjerujem da će biti izbora. Prema tome, najvjerojatnija mogućnost mi će čini ona da će 31. siječnja izaći van", kazao je Kurelić.
Dodaje kako su izbori 12. prosinca u interesu britanskog premijera Borisa Johnsona koji u svojoj Vladi, za razliku od bivše premijerke Therese May, ima sve ministre koji podržavaju Brexit. "No, nisu se danas mogli dogovoriti hoće li tražiti izbore ili neće. Manevar da idu 12. prosinca je jako riskantan jer nitko ne voli imati izbore za vrijeme Adventa jer kvare Božić i blagdane. Sada nije izvjesno da će dobiti te izbore jer idu na izbore, a da nisu ostvarili Brexit. Sada želi ići na izbore da bi mogli realizirati Brexit. Ako ode na izbore bez Brexita, onda mu stranka Brexit radi probleme jer će oni cijelo vrijeme govoriti da ovaj sporazum koji je dobio od EU 27, ustvari nije previ Brexit", objasnio je Kurelić te dodao kako bi oni Johnsonu zbog toga mogli uzeti dio glasova.
"I Liberalni demokrati, zato što nije riješena cijela stvar, će tražiti da se odustane od Brexita i tako će mu isto oduzeti jedan dio glasova. I u Škotskoj će biti 'dar-mar' i izgubit će konzervativci dio glasova", objašnjava Kurelić zbog čega su ti izbori riskantni. "Johnson i kada bi dobio izbore, pitanje je bi li dobio većinu u parlamentu", kazao je Kurelić.
"Ne možemo biti sigurni da će EU sutra donijeti odluku"
Vođa Laburista Jeremy Corbyn je danas rekao da će prihvatiti izbore, ako Europska unija dozvoli produženje roka za Brexit do 31. siječnja druge godine. "No, mi nismo sigurni da će to biti sutra. Zašto bi im EU sutra produžila do 31. siječnja, dok ne zna hoće li ići na izbore ili ne. Iz perspektive EU, razborito bi bilo reći da im Britanci kažu hoće li ići na izbore. I onda, ako želite ići na izbore, mi vam možemo produžiti do 31. siječnja jer vam to vrijeme treba za izbore", kazao je Kurelić i dodao da britanski političari imaju osjećaj da će im EU produžiti rok do kraja siječnja i zbog toga već kalkuliraju, no nije siguran da će se sutra EU izjasniti.
"Sa sigurnošću možemo jedino reći da se 31. listopada neće dogoditi ništa", kazao je Kurelić. Smatra kako su Britanci danas informiraniji nego prije tri godine kada su izglasali izlazak iz EU. "Oni su jednom izašli na referendum. Na referendum izlaze kao narod izrazito rijetko. To su doživjeli stravično ozbiljno. Narod je to doživio kao priliku da kaže što je njegova volja. I sada imaju osjećaj da se s tom voljom ne postupa korektno", kazao je Kurelić i dodao da će Johnson na izbore ići kao čovjek koji "želi provesti volju naroda protiv parlamenta koji blokira volju naroda".
"Neizvršavanja volje narode doživljava se kao udar na temelj demokracije"
"Zato mu Corbyn neće dati da izađe na izbore. No, zato što je situacija takva da neizvršavanje volje naroda iz referenduma se doživljava kao udar na temelj demokracije, imam osjećaj da je drugi referendum politički nemoguć. Revolt zbog drugog referenduma bi bio puno veći nego ako ga ne bude", kazao je.
Kurelić je da je Europska unija u pregovorima o sporazumu pokazala solidarnost s Irskom. "EU je pregovarala tako da zadovolji interes Irske. Plenković je rekao da ako je Ircima dobro, i nama je dobro. Ovo rješenje je bolje nego back-stop. Back-stop je osigurač i nije bio trajno rješenje", kazao je Kurelić.
"Ovo sve nije farsa jer farsa je komična forma. Ovo je tragikomedija. Ima elemente tragedije koji su postali smiješni", zaključio je Kurelić i kazao da je siguran da će Velika Britanija na kraju izaći iz EU.