KRSTIČEVIĆ NA SASTANKU MINISTARA OBRANE NATO-a: /

'Kroz neformalne razgovore nastojim promicati hrvatske nacionalne interese'

Image
8.11.2017.
18:24
VOYO logo

"Naša je zadaća razgovarati, dijeliti informacije, iskustva. Imao sam danas kratki sastanak s njemačkom ministricom, koja je nedavno bila u Hrvatskoj", rekao je Krstičević, dodajući da će u prosincu hrvatski vojnici biti zajedno s njemačkim raspoređeni u Litvi u sklopu pojačane nazočnosti NATO-a u baltičkim zemljama.

"Imao sam jedan kratak i neformalni sastanak s generalom Mattisom, s kojim sam razmijenio mišljenje o nekim bitnim stvarima. Na ovakvim sastancima sve ovo vrijeme kroz neformalne razgovore sa svojim kolegama nastojim promicati hrvatske nacionalne interese i razvoj Hrvatske vojske", rekao je Krstičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neformalni razgovori s ministrima

Hrvatski ministar također će imati bilateralni sastanak s albanskom ministricom obrane Mimi Kodheli.

Krstičević je istaknuo da će s albanskom kolegicom, između ostaloga, razgovarati i mogućnosti da Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, kada riješi pitanje nabave novih zrakoplova, nadzire albanski zračni prostor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Krstičević kaže da je sada u tijeku evaluacija pristiglih ponuda za borbene zrakoplove.

"Želimo izanalizirati sve što je bitno, ne želimo da bude nekih skrivenih troškova. Kada završimo s procesom evaluacije želimo donijeti odluku koja je priuštiva za Hrvatsku, želimo voditi računa o sigurnosti, ali moramo voditi računa i o mogućnostima", rekao je ministar.

Ministri obrane zemalja članica danas i sutra u sjedištu Saveza u Bruxellesu razgovaraju o proširenju NATO-ove zapovjedne strukture, o Sjevernoj Koreji, angažmanu država članica u Afganistanu i o sigurnosnim izazovima današnjice.

Razgovori na temu proširenja zapovjedne strukture, ali i Sjeverne Koreje i Afganistana

Riječ je o prvom sastanku ministara obrane u sklopu priprema za summit NATO-a, koji će se održati u Bruxellesu 8. i 9. studenoga sljedeće godine. Krstičević je rekao da se ispostavilo da su potrebne dodatne vojne snage u Afganistanu, da su sve države članice pozitivno reagirale pa će tako i Hrvatska poslati još 10-ak vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi sada u Afganistanu imamo 98 vojnika. Puno je partnera koji su svoje snage povećali za puno više. Naša je odgovornost povećanje za desetak vojnika kako bismo tako dali doprinost sigurnosti u Afganistanu i sigurnosti Saveza", kaže ministar Krstičević. Misija NATO-a pomoći u obučavanju afganistanskih snaga sigunosti trenutačno broj 13 tisuća vojnika, a sljedeće godine u Afganistan bi trebalo otići dodatnih tri tisuće vojnika.

Hrvatska u Afganistan šalje još vojnika

Ministar je komentirao i skorašnje raspoređivanje jedne satnije Hrvatske vojske u Vukovar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je u funkciji sigurnosti, u funkciji pomoći našem stanovništvu. Vojska je došla u Sinj, sada u petak dolazi u Vukovar, simbol našeg otpora i pobjede u Domovinskom ratu. Sljedeće godine vojska ide u Varaždin, vraćamo naše Pume koje su zaslužile povratak kući, a jedna postrojba mornaričko-desantnog pješaštva bit će u Pločama jer mi južnije od Splita nemamo nijednu postrojbu. Sve je to u funkciji stabilnosti, sigurnosti ljudi u Hrvatskoj", kaže ministar.

Jedna od glavnih tema sastanka ministara obrane NATO je nova zapovjedna struktura Saveza.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je rekao da je potrebno proširiti zapovjednu strukturu Saveza kako bi se povećala njegova mobilnost. "NATO-ova zapovjedna struktura je okosnica Saveza. Ona nam omogućava da mi, 29 država članica, surađujemo, raspoređujemo snage i osiguravamo vjerodostojne snage odvraćanja i obrane u Europi. Ali, da bismo to činiti, potrebna nam je zapovjedna struktura koja će osigurati da imamo prave snage na pravom mjestu, s pravom opremom i u pravo vrijeme", rekao je Stoltenberg.

Ministar Krstičević rekao je da još nije ništa do kraja definirano, da je u tijeku rasprava i traženje najboljeg rješenja. "Cilj svih reformi jest adaptacija NATO-a kako bi mogao ispuniti sve zadaće. Znate da imamo puno novih ugroza, rizika od hibridnog ratovanja, obavještajnog djelovanja, kibernetičkih napada. Sve to traži novu zapovjednu strukturu", rekao je Krstičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoltenberg je najavio da bi konačna odluka o novoj zapovjednoj strukturi i o tome gdje će biti smještena nova zapovjedništva mogla biti donesena na sastanku ministara obrane u velječi sljedeće godine.

'Potreban je pritisak kako bi se pronašao put prema miru'

Ministri će razmotriti i stanje u Sjevernoj Koreji, koja predstavlja globalnu prijetnju miru u svijetu. "Potreban je pritisak kako bi se pronašao put prema miru. Bit će potrebna potpuna i transparentna provedba sankcija UN-a protiv Sjeverne Koreje", rekao je Stoltenberg, dodajući da u tome posebnu ulogu imaju Kina i Rusija, kao susjedne zemlje i kao stalne članice Vijeća sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasprava o Sjevernoj Koreji održat će se u sklopu rasprave o globalnim prijetnjama, a u tom dijelu će se ministrima obrane NATO-a pridružiti i visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo