"Zlobnici bi rekli da je došlo vrijeme da okajemo grijehe roditelja i njihovog udobnog života za vrijeme vladavine Josipa Broza Tita", piše Blic.
Ugovori o reguliranju
Obaveze prema kreditorima nisu plaćene od svibnja 1992. do travnja 2002. godine a Srbija je potpisala sporazume o njihovom reguliranju od 2001. do 2005. s Pariškim i Londonskim klubom. Potpisali su sporazum i sa Svjetskom bankom, dok je za obaveze prema Europskoj investicijskoj banci potpisala sporazum sa EU, javlja Blic.
Krediti Pariškog i Londonskog kluba, Svjetske banke i Europske investicijske banke dobiveni su tijekom sedamdesetih i osamdesetih godina. Ukupno se radilo o 8,8 milijardi eura. Zato ove godine Srbiji dospijeva na naplatu 276,9 milijuna eura.
Život a dug
Prema pisanju Blica dug države je do 1978. godine bio skroman, ali tada je počeo rasti sve do 1983. Kasnije je kredita bilo sve manje.
“U vrijeme Slobodana Miloševića zemlja se zadužila 400 milijuna eura. Tada je kredite bilo moguće dobiti samo od Kine i Kuvajta. Veće zaduživanje su onemogućile sankcije. Nisu otplaćivane mnoge vanjske obaveze", komentirao je ekonomist Mlađen Kovačević.
U zadnjih osam godina javni dug Srbije skočio je za 16 milijardi eura na aktualnih 24,8 milijardi. Vlade Zorana Đinđića, Zorana Živkovića i Vojislava Koštunice čak su uspjele smanjiti dug.