Sjedinjene Države, Velika Britanija i Francuska izvele su zračne udare na Siriju u subotu rano ujutro kao odgovor na prošlotjedni napad sirijskog režima kemijskim oružjem na Dumu. Bila je to najopsežnija intervencija zapadnih sila protiv Asada u sedmogodišnjem građanskom ratu u toj zemlji.
Udar zapadnih saveznika izazvao je snažnu osudu Rusije koja te napade smatra kršenjem međunarodnog prava i agresijom na suverenu državu te prijeti posljedicama.
S obzirom na to da se veliki američko-ruski sukob u Siriji više ne čini tako nevjerojatan, idealan je trenutak za sumiranje ruskog vojnog arsenala u toj zemlji.
S-400 'Triumf' rakete zemlja-zrak
Riječ je o naprednom, na kamionima pokretnom sustavu, za koji se zna da ga je Rusija rasporedila zbog zaštite njihove Hmejmim zračne baze u sirijskoj provinciji Latakiji i pomorske utvrde u Tartusu. Mobilna priroda ovog sustava omogućava mu brzo i lako raspoređivanje bilo gdje. Dizajniran za obaranje vojnih aviona, raketa i dronova, njihov radar može detektirati metu na 600 kilometara udaljenosti. Svaki kamion nosi četri rakete različitog dometa. Također, simultano može pratiti više meta, piše Radio Slobodna Evropa.
S-400
Bastion - pomorski obrambeni raketni sustav
Sustav Bastion, za koji se smatra da je raspoređen u blizini ruske pomorske baze Tartus, je unaprijeđeni mobilni obrambeni protivbrodski sustav zemlja-zemlja i raspolaže s dvjema raketama. Ruski ministar obrane Sergej Šojgu je rekao da sustav može pogoditi mete na moru na udaljenosti od 350 kilometara, kao i mete na kopnu na razdaljini od 450 kilometara. Rusija je koristila ovaj sustav za koordinirani napad protiv pobunjenika u Siriji 2016. Vjeruje se i da je sirijska vojska kupila Bastion od Rusije.
Pantsir-S1
Ovo je također pokretni sustav na kamionu koji nosi rakete kratkog i srednjeg dometa zemlja-zrak i antiraketni artiljerijski sustav, a posjeduju ga i ruske i sirijske vladine snage u toj zemji. Poznato je da ga je Rusija rasporedila u blizini njihove Hmejmim zračne baze i u pomorskom postrojenju Tartus. Ispaljivan je u Siriji više puta na dronove i rakete. Ovaj sustav može obarati krstareće rakete.
Pantsir-S1
Ratni brodovi
Rusija ima između 10 i 15 ratnih brodova i dodatnih brodica za pomoć, raspoređenih na Mediteranu. To uključuje i fregate Admiral Grigorovič i Admiral Esen, koje su naoružane krstarećim raketama, kao i podmornicama. Prema visokom ruskom političkom dužnosniku, ali i satelitskim snimcima, većina brodova je napustila rusku pomorsku bazu Tartus u Siriji 'radi vlastite sigurnosti'.
Vojni avioni
Procjenjuje se da Rusija ima desetine vojnih aviona i helikoptera u njihovoj zračnoj bazi Hmejmim u provinciji Latakija, uključujući i borbene, bombardere i avione za različite namjene. Također je objavljeno da koriste još jednu sirijsku zračnu bazu za njihove helikoptere. Moskva je u stanju mobilizirati moćne strateške bombardere iz Rusije koji nose bombe, a također su u prošlosti ispaljivali rakete s brodova u Kaspijskom moru.
Suhoj Su-24