Odnos ruskog tajkuna Jevgenija Prigožina i njegovog dugogodišnjeg prjatelja, predsjednika Vladimira Putina, čini se da je dosegao prijelomnu točku, a nekadašnji ugostitelj pribjegao je objavljivanju videozapisa prožetih psovkama na društvenim mrežama kako bi se njegov glas čuo usred rata u Ukrajini, piše Newsweek.
Prigožin, koji je dobio nadimak "Putinov kuhar" zahvaljujući ugovorima s Kremljom o cateringu, vodi ozloglašenu paravojnu skupinu Wagner. On već mjesecima šalje svoje borce u grad Bahmut u istočnoj Ukrajini zajedno s regularnom ruskom vojskom u sklopu nastojanja Moskve da osigura svoju prvu veliku pobjedu na bojnom polju u ratu od ljeta 2022. godine. Kremlj je Prigožina i Wagner grupu smatrao ključnima u ratu.
Putinov 'kuhar' ima i političke apetite
No pukotine u odnosu nastale su kada je Prigožin počeo pokazivati apetit i u političkoj sferi napadima na ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua i načelnika Glavnog stožera Valerija Gerasimova. Te su napetosti eksponencijalno rasle sve do Prigožinove prošlotjedne prijetnje da će povući svoje borce iz Bahmuta zbog nedostatka streljiva.
Bijesni Prigožin izravno se obratio Putinu apelom za više streljiva, nedugo nakon što je objavio video pun psovki stojeći ispred leševa svjih boraca za koje je tvrdio da su poginuli u bici za Bahmut. Prigožin je do tada svoje napade usmjeravao samo na Šojgua i Gerasimova.
U utorak, 9. svibnja, na Dan pobjede — kada se u Rusiji slavi pobjeda nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu - Prigožin se ponovno požalio na nedostatak streljiva. Te je snimke objavio neposredno prije i neposredno nakon Putinova govora na Crvenom trgu u Moskvi. Rekao je da njegovim borcima još uvijek nedostaje streljiva i da se pripadnicima Wagnera ne dopušta povlačenje uz prijetnje da će to biti proglašeno dezerterstvm i izdajom države. Ruski generali su izdajice, rekao je Prigožin.
Je li to Putina nazvao 'djedom' i 'šup*om'?
"Što ako se ispostavi da je djed običan šup*k", dodao je.
"Očito je da se to 'djed' odnosi na Putina", rekao je za Newsweek Vlad Mihenko, stručnjak za bivši Sovjetski Savez na britanskom Sveučilištu Oxford.
Odnos Putina i Prigožina seže u 1990-e, kada je potonji opskrbljivao Kremlj obrocima preko svojih tvrtki za catering. Uživao je u brzom usponu u ruskom društvu, stekavši golemo bogatstvo, a prošle godine pojavio se kao ključni igrač u ratu koji je započeo ruski vođa.
Tatjana Stanovaja, viša suradnica Carnegie crentra za Rusiju i Euroaziju, smatra da Prigožinov nedavni niz video zapisa sugerira kako on više nema izravan kontakt s Putinom.
"To mu je jedini način da izrazi svoje neslaganje, iskaže bjes i izađe u javnost. Zato mora objavljivati toliko videa na kojima pokazuje koliko je ljutit i kako su stvari krenule po zlu", rekla je Stanovaja za Newsweek.
U Kremlju shvatili da je opasan po njih
Mihnenko, pak, ističe da je Kremlj uveo Wagner grupu u rat tek nakon "ponižavajućeg poraza u bici za Kijev u proljeće 2022.". Nakon toga je Prigožinu i njegovim borcima Kremlj dao punu potporu i odriješene ruke za regrutiranje zatvorenika. Dali su im i tenkove, zrakoplove, borbene helikoptere, teško topništvo i neograničene zalihe streljiva. Međutim, stvari su se promijenile kada su u Kremlju naslutili da Prigožin ima veće ambicije, te su ga počeli smatrati politički opasnim.
"Glavna Prigožinova aktivnost tijekom ovog sukoba uvijek je bio pokušaj kapitaliziranja rata i prikupljanja više imovine i resursa u samoj Rusiji kako bi dobio neki položaj u vladi ili neku drugu važnu političku funkciju. Drugim riječima, da bi svoju materijalnu imovinu pretvorio u političku korist", kaže Mihnenko.
Kremlj je, dodaje počeo "upravljati njime" i "minimizirati njegov preveliki utjecaj".
“Odluka Putina da vrati Gerasimova i druge generale, s kojima se Prigožin otvoreno sukobljavao, na glavne zapovjedne dužnosti rata u Ukrajini bila je početak Prigožinovog kraja”, dodaje ovaj analitičar.
S rastom popularnosti počeo njegov kraj
Stanovaja kaže da se Prigožin osjetio boljim i snažnijim igračem od onih u Kremlju.
"Putin, koji se morao nositi s mnogo pritužbi na Prigožina, samo je reagirao i rebalansirao situaciju u korist sigurnosnih službi, nastojeći ponovno usostaviti jedinstvo", objašnjava ova stručnjakinja.
"Njegovo regrutiranje boraca među kažnjenicima u zatvorima bio je sve veći problem za sigurnosne službe. Za njih je to bilo neprihvatljivo i vremenom su pronašli način kako da uvjere Putina da s tim prestane", kaže Stanovaja, misleći pritom na Federalnu zatvorsku službu, Ministarstvo pravosuđa, Ured glavnog tužitelja i obavještajnu agenciju FSB.
Stanovaja kaže da se s jedne strane ruski dužnosnici "stvarno boje" Prigožina i smatraju ga prijetnjom državi, Putinovom režimu i stabilnosti Rusije.
"Ali s druge strane, u vezi s ovim ratom on govori stvari koje se čine ispravnima. Dugoročno gledano, na taj način Prigožin bi mogao postati privlačniji građanima", dodaje.
Kremlj provodi 'kanibalizaciju Wagnera'
Prigožin je nedavno uzeo na nišan Kremlj i zbog toga što mu pod njegovo zapovjedništvo nisu dali 200.000 vojnika, koliko ih je tražio.
"Pokušavaju nekako razvodniti Wagner grupu da ne bude velika sila koja bi u budućnosti mogla igrati neku ulogu u domaćoj politici", otvoreno je ustvrdio Prigožin prošloga mjeseca u bjavi na svome Telegram kanalu.
Mihnenko kaže da su najiskusniji borci i instruktori Wagner grupe namamljeni u druge paravojne formacije koje financira ruska vlada čime se provodi "kanibalizacija Wagnera".
Stručnjakinja Tatjana Stanovaja ističe da je Wagner grupa vjerojatno osuđena na povlačenje iz Bahmuta.
"To će odgovarati Putinu i glavnom stožeru - oni su ga se zasitili. A uzmemo li u obzir vojnu logiku, vojsci zapravo ne treba Wagner jer su ti borci stvarno iscrpljeni, a njihov moral je vrlo nizak. Stoga mislim da je pitanje vremena kada će se morati povući iz Bahmuta", kaže ona.
Slijedi 'neprijateljsko preuzimanje'
Ranije ovog mjeseca pojavila su se izvješća da su se general Roman Gavrilov, bivši zamjenik zapovjednika Ruske nacionalne garde, i general Mihail Mizincev, bivši zamjenik ministra obrane, pridružili Wagner grupi nakon što su navodno bili otpušteni iz državne službe.
"Prigožin je sigurno mislio da će ti potezi ojačati položaj Wagner grupe unutar ruske birokratske mašinerije. Međutim, to bi mogao biti i uvod ili početak 'neprijateljskog preuzimanja' Wagnera od strane Kremlja", smatra Mihnenko.
"Mizincev je mogao biti ubačen namjerno kako bi preuzeo kontrolu", smatra Mihnenko napominjući kako je ovih dana umirovljeni general Viktor Sobolev, inače zastupnik u Državnoj dumi, ruskom parlamentu, rekao da će svi "dobrovoljački bataljuni" što podrazumijeva i Wagner grupu, biti stavljeni pod ingerenciju Ministarstva obrane "kako bi se spriječili problemi s opskrbom streljivom".
Bit će žrtva 'državnog samoubojstva'?
Mihnenko smatra da se Prigožin "prenapregnuo" i da ga uskoro više neće biti. U fizičkom smislu.
"Kladim se na to da će biti pronađen mrtav, kao žrtva 'državnog samoubojstva', s pištoljem u ruci i smiješnom oproštajnom porukom", kaže Mihnenko.
Također dodaje da bi Moskva mogla dati Kijevu Prigožinovu preciznu geo-lokaciju unutar dometa rakete HIMARS kako bi ga ovi dokrajčili.
"Druga izgledna opcija je dopustiti mu da se vrati u Rusiju pa da ondje bide raznesen u automobilu-bombi kao Darija Dugina i Zahar Priljepin", rekao je Mihnenko za Newsweek.