'Jače' kulture /

Koji narodi imaju manje zaraženih i preminulih od Covida-19?

Image
Foto: AP Images

Novo istraživanje nastojalo je testirati teoriju u 57 zemalja u 2020. godini

14.2.2021.
11:30
AP Images
VOYO logo


COVID-19 pandemija kriza je koja je odnijela više od dva milijuna života  ljudi širom svijeta, a neke nacije krizu su riješile puno bolje od drugih. Novo istraživanje pokazuje da "čvršće" kulture, s jačim poštivanjem društvenih normi i oštrijim disciplinskim mjerama, imaju daleko veću kontrolu nad infekcijom, prenosi sciencealert.

Od listopada 2020. one zemlje koje su imali najlabavije mjere i najmanje se pridržavale istih, prijavile su gotovo pet puta više slučajeva COVID-a 19 i gotovo devet puta više smrtnih slučajeva.  Borba protiv zarazne bolesti zahtijeva od stanovnika da se strogo pridržavaju pravila - upravo ta osobina nedostaje "labavijim", opuštenijim narodima i kulturama.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U istraživanju, psihologinja Michele Gelfand sa Sveučilišta Maryland je primijetila da su čvršće nacije doživjele više vanjskih, kolektivnih prijetnji - poput rata, prirodne katastrofe, gladi ili bolesti - pa su samim time razvile fokus na kolektiv.

Image
U protekla 24 sata /

Stanje po županijama: U Zagrebačkoj 36 novih slučajeva zaraze, u Istri tek jedan

Image
U protekla 24 sata /

Stanje po županijama: U Zagrebačkoj 36 novih slučajeva zaraze, u Istri tek jedan


"Ovo je prvi put da smo mogli ispitati kako zemlje širom svijeta reagiraju na istu kolektivnu prijetnju koja se događa istovremeno", kaže Gelfand. Novo istraživanje nastojalo je testirati teoriju u 57 zemalja u 2020. godini. U usporedbi sa Sjedinjenim Državama, Ujedinjenim Kraljevstvom, Izraelom, Brazilom, Španjolskom i Italijom, Gelfandino istraživanje pokazuje da mjesta poput Singapura, Japana, Južne Koreje, Kine i Austrije imaju puno čvršće kulture sa strožim pravilima i kaznama za nepridržavanje istih. Singapur je također bio jedan od najboljih u borbi protiv virusa. Tu je i Novi Zeland sa svojim pravilima koje su svi slijedili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Na početku pandemije, "labavije" zemlje znale su prihvatiti onaj optizmizam i stav: "Ma neće to kod nas biti tako strašno", što je smanjilo razinu straha prema bolesti.  Psihologinja je za kraj savjetovala da s opuštanjima treba biti oprezan, a sa stezanjem mjera treba biti brz i učinkovit. Studija je objavljena na stranici THE LANCET Planetary Health

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo