KOJA RAZLIKA: /

U Mađarskoj zid, a u Švedskoj hrana, voda, odjeća i odvjetnik

Image
Foto: Pixsell, Goran Jakuš
20.9.2015.
10:05
Pixsell, Goran Jakuš
VOYO logo

I dok u nekim europskim zemljama na nehuman način dočekuju izbjeglice koje žele stići do razvijenih zemalja u zapadnoj Europi, u Švedskoj na vrlo organiziran i sistematiziran način dočekuju ljude koji žele azil u njihovoj zemlji, javlja Anadolu Agency (AA), a prenosi Radiosarajevo.ba.

U švedskim gradovima, poput Malmoa, izbjeglice dočekuju grupe volontera koje danonoćno dežuraju jer izbjeglice stalno pristižu. Svakoj novoj grupi izbjeglica po dolasku u Švedsku dijele hranu, vodu, odjeću...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnici Službe za migracije su također angažirani na terenu gdje izbjeglicama dajuosnovne informacije o dobivanju azila, dok njihov kombi kruži cijeli dan na području gdje se nalaze izbjeglice koje pritom razvoze u centre za privremeni smještaj.

Tu su uvijek i ekipe odvjetnika koji pomažu izbjeglicama kako bi im olakšali situaciju u kojoj se nalaze jer im je potrebna pravna zaštita. U pravnoj službi se nerijetko nalaze i ljudi koje su i same prošle sličan izbjeglički put na putu do Švedske, uključujući i osobe porijeklom iz BiH i Albanije, a koje izbjeglicama nude pravnu pomoć na licu mjesta i prate njihov slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na glavnoj željezničkoj stanici u Malmou sve prolazi uredno i organizirano kao da svaki dan i ne dolaze nove izbjeglice. Ostali građani gotovo da i ne primijete da se nešto novo dodgađa na tom području.

Kako javlja reporter AA, najviše posla ima tek kad stigne nova grupa izbjeglica koje treba rasporediti i dovesti u prihvatni centar.

Prilikom dolaska odmah primaju pakete sa hranom i svim drugim namirnicama kako bi se uspjeli barem malo organizirati po dolasku u novu zemlju.

Inače, u Švedsku svaki dan, od početka nove izbjegličke krize, stigne oko 1000 izbjeglica koje tamošnje vlasti na ovaj vrlo organiziran način zbrinjavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U švedskim medijima oštro osuđuju praksu podizanja zidova u pojedinim zemljama u Europi kako bi se spriječio dolazak izbjeglica na europski kontinent, prenosi Radiosarajevo.ba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo