U Turskoj javnosti bukti nezadovoljstvo zbog nove uloge koju je posljednjih godina dobila ta država - europska "kanta za smeće".
Prije dvije godine Kina je odlučila zabraniti većinu uvoza otpada iz drugih država što je izazvalo kaos na tržištu jer je ta država uvezla čak 45 posto svog svjetskog plastičnog otpada od 1992. godine, piše Politico.eu. Potom je veliki dio otpada krenuo prema Jugoistočnoj Aziji, ali ubrzo su i te zemlje zatvorile svoje granice.
Turska prošle godine uvezla tri puta više otpada nego 2004. godine
To je dovelo do situacije u kojoj je Turska postala destinacija za europske izvoznike otpada. Prošle godine, Turska je uvezla čak 11.4 tone otpada iz europskih država, čak tri puta više nego 2004. godine.
"Čak ne znamo niti koliki postotak tog otpada se reciklira, spali ili završi na odlagalištima", kazao je Nihan Temiz Atas, direktor projekta plastike u Greenpeaceu Mediterana. Vlada se našla pod snažnim političkim pritiskom i traži se njezino djelovanje, a ministar okoliša Murat Kurum najavio je prošlog mjeseca da će donijeti nove zakone kojima će "spriječiti uvoz velikih količina otpada".
Proizvodnja im ovisi o uvoznom otpadu
Velike količine otpada koje se uvoze u Tursku stvaraju ekološke probleme, no s druge strane postoji jasna ekonomska korist za državu. Turska je prošle godine uvezla oko 600 tisuća tona plastičnog otpada što je industriji plastičnih proizvoda dalo glavni resurs.
"Naša proizvodnja ovisi o 85 posto uvoznim plastičnim materijalima", rekao je Habibe Tosun iz turske organizacije plastične industrije. Razlog zašto se industrija toliko veseli stranom plastičnom otpadu je taj što Turska obavlja užasan posao s recikliranjem svojeg "domaćeg" otpada. Predstavnici industrije tvrde da se uvoz otpada mora nastaviti zbog proizvođača sve dok država ne počne bolje reciklirati svoj otpad.
Nitko u Turskoj ne reciklira "domaći" otpad
I borci za zaštitu okoliša se slažu da bi bilo bolje kada bi Turska razvila svoje kapacitete za recikliranje umjesto da se industrija oslanja na uvoz. Jako malo građana u Turskoj reciklira otpad, a većina kućanstava sve baca u jednu kantu, a ne odvaja korisni od miješanog otpada. I u Turskoj se mogu vidjeti siromašni koji prekopavaju po kantama u potrazi za otpadom koji mogu prodati.
No, i njima je "posao" pokvario val uvoza otpada iz Europe jer je cijena papira i plastike snažno pala. "Ranije su 'sakupljači otpada' mogli zaraditi i do 11 eura na dan, a sada je to palo za 70 posto za istu količinu otpada", kazao je Recep Karaman koji se nalazi na čelu udruge uličnih sakupljača otpada.
A ni to nisu jedini problemi koje donosi uvoz otpada jer je u veliki dio tog tržišta ušao i organizirani kriminal. I Interpol je upozorio kako organizirani kriminal u svijetu koristi legalne dozvole za posao s plastičnim otpadom kako bi prikrili svoje stvarne operacije.
U posljednje vrijeme mnogo se u turskim i europskim medijima piše i o tome da se otpad, koji se uveze u Tursku, često ne zbrinjava kako bi trebao i završi tamo gdje ne bi trebao i zagađuje okoliš.