Rezultati referenduma važeći su, kazao je predsjednik izbornog povjerenstva Sadi Guven nakon što je glavna oporbena socijaldemokratska stranka Republikanska narodna stranka (CHP) ustvrdila da je bilo nepravilnosti među ostalim i korištenjem glasačkih listića bez pečata.
Stranka je tražila ponovno prebrojavanje 60 posto glasova.
Guven je kazao novinarima kako su listići bez pečata važeći i da su slični postupci primjenjivani i u prošlosti.
Uz 99,97 posto prebrojanih glasova kampanja za ustavne promjene dobila je 51,41 posto glasova a protiv je glasovalo 48,59 posto. Odaziv je bio vrlo visok, gotovo 85 posto. Na referendumu tri najveća grada Istanbul, Ankara i Izmir glasali su protiv ustavnih promjena.
Fanatični pristalice
Dpa prenosi da je stanje u Turskoj u ponedjeljak napeto nakon što je oporba najavila da će osporavati rezultate referenduma. Reuters piše da je više od 300 prosvjednika u istanbulskoj četvrti Besiktas blokiralo promet na glavnoj ulici.
U Ankari izbili su sukobi između pobornika vladajuće i oporbenih stranaka u blizini sjedišta oporbenih socijaldemokrata.
Kao odgovor na oporbene prosvjede, na ulice su izašli Erdoganovi pristaše.
"Kaži nam da ubijemo, ubijat ćemo. Kaži nam da umremo, umrijet ćemo. Erdogan, Erdogan, Ergogan!", skandirali su u nedjelju navečer na ulicama Ankare, prenosi CNN.
Produljeno izvanredno stanje
Turska lira u ponedjeljak je nakon objave rezultata referenduma ojačala u odnosu na dolar za dva posto, a vrijednost Indexa na istanbulskoj burzi porasla je na početku trgovine 0,74 posto.
CNN Turk najavio je da će turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan predsjedati sjednicom vlade u ponedjeljak u Ankari.
Kako javlja AFP, nakon što su referendumom povećane ovlasti predsjedniku, Turska je produljila izvanredno stanje.