Zastrašujuće / Katastrofalne poplave u Europi dogodile su se zbog klimatskih promjena. Hoće li ih biti još?

Image
Foto: AP

Izračunali su da su poplave između 1,2 i devet puta vjerojatnije u današnjoj toplijoj klimi nego da se globalno zagrijavanje nije dogodilo.

24.8.2021.
12:42
AP
VOYO logo

Katastrofalne poplave koje su u srpnju pogodile dijelove Njemačke i Belgije do devet su puta vjerojatnije zbog klimatskih promjena, zaključak je novog međunarodnog istraživanja, čiji su rezultati objavljeni u utorak.

Najmanje 190 ljudi poginulo je u poplavama koje su sredinom srpnja pogodile zapadnu Njemačku, dok je u južnoj belgijskoj regiji Valoniji stradalo najmanje 38 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi procijenili ulogu klimatskih promjena u jakoj kiši koja je izazvala poplave, znanstvenici su analizirali meteorološke podatke i koristili računalne simulacije kako bi usporedili današnju klimu, koja je oko 1,2 stupnjeva Celzijevih toplija nego u predindustrijskom razdoblju zbog emisija stakleničkih plinova, i klimu u prošlosti.

Fokusirali su se na jednodnevnu i dvodnevnu količinu padalina i utvrdili da su dva posebno teško pogođena područja doživjela prošli mjesec nezapamćenu nepogodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U regijama Ahr i Erft u Njemačkoj, u jednom je danu na vrhuncu krize palo 93 milimetara kiše.

Image
Najmanje /

Štete od nezapamćenih poplava u Njemačkoj dosežu i 26 milijardi eura

Image
Najmanje /

Štete od nezapamćenih poplava u Njemačkoj dosežu i 26 milijardi eura

Belgijska regija Meuse zabilježila je rekordnih 106 milimetara kiše u dva dana

Izračunali su da su poplave između 1,2 i devet puta vjerojatnije u današnjoj toplijoj klimi nego da se globalno zagrijavanje nije dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takve jake kiše u Njemačkoj i Beneluxu sada su između tri i 19 posto jače zbog globalnog zagrijavanja koje je izazvao čovjek, navodi se u istraživanju.

"Klimatske promjene povećale su vjerojatnost poplava, ali i intenzitet", rekao je Frank Kreienkamp, iz njemačke meteorološke službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klimatologinja Friederike Otto, pomoćnica ravnatelja Instituta za promjene u okolišu Sveučilišta u Oxfordu, rekla je da su poplave pokazale da "čak ni razvijene zemlje nisu sigurne od teških posljedica ekstremnih vremenskih nepogoda koje smo doživjeli i za koje znamo da se pogoršavaju zbog klimatskih promjena". 

"To je hitan globalni izazov i moramo se bolje pripremiti za njega. Znanost je jasna i to već godinama".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo