NEMA ADEKVATNE DOZVOLE? /

Rekonstrukcija kataklizme kakvu BiH ne pamti: Je li ovo kumovalo katastrofi?

Image
Foto: Profimedia

Razmjeri štete tek će se utvrditi, no udruge i mještani ističu da se dio krivice za apokaliptične prizore može pripisati i kamenolomu koji se nalazi u blizini. Iz Eko Akcije pitaju se je li gradnja kamenoloma višestruko uvećala broj žrtava i štetu u ovom dijelu zemlje

4.10.2024.
22:31
Profimedia
VOYO logo

Kataklizma kakva nije viđena još od rata - tako u Bosni i Hercegovini opisuju katastrofu koja je odnijela najmanje 19 života. Crne bi brojke, strahuje se, mogle biti i znatno veće.

U noćašnjim poplavama najteže je stradala Jablanica. Po medijskim navodima u naselju Donjoj Jablanici traga se za više desetaka osoba. Srušen je veliki broj kuća, urušene su prometnice, mostovi, čak i željeznička pruga. Traži se smještaj za veliki broj ljudi koji su ostali bez domova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo na području Jablanice u poplavama i odronima poginulo je 16 osoba, dok su se u Fojnici utopile tri osobe.

Image
NESTVARNE SLIKE IZ BIH /

Najmanje 19 mrtvih, kroz Jablanicu protutnjao blatni tsunami: 'Ne vjerujem da ćemo pod ruševinama naći žive'

Image
NESTVARNE SLIKE IZ BIH /

Najmanje 19 mrtvih, kroz Jablanicu protutnjao blatni tsunami: 'Ne vjerujem da ćemo pod ruševinama naći žive'

Donju Jablanicu posjetio je i ministar obrane BiH Zukan Helez koji se na licu mjesta uvjerio u razmjere katastrofe. "Bujica je probila jedan vrh, planinu iznad tog mjesta, stigla do jednog kamenoloma gdje se stvorila akumulacija vode, koja je potom probila barijeru i onda je zbrisati selo Zlate kao da ga nikad nije bilo", kazao je Helez za Avaz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je sad kamen, mulj, drveće. Bio sam i kod kuće gdje je mladić spasio deset ljudi, a nažalost on je poginuo. Strava i užas", dodao je ministar.

Razmjeri štete tek će se utvrditi, no udruge i mještani ističu da se dio krivice za apokaliptične prizore može pripisati i kamenolomu koji se nalazi u blizini.
Iz Eko Akcije pitaju se je li gradnja kamenoloma višestruko uvećala broj žrtava i štetu u ovom dijelu zemlje.

Mještani ranije upozoravali na problem

"U šumi iznad Donje Jablanice nakon rata je otvoren kamenolom, koji se nakon sinoćnjih obilnih kiša sručio na naselje", naveli su.

Mještani koji su razgovarali sa spasiteljima tvrde da je uzrok kamenolom i da su na problem ranije upozoravali. Portal Klix.ba piše da se iz brojnih snimki na mjestu katastrofe može vidjeti da je odron jednim dijelom krenuo iz pravca kamenoloma i da su ondje zatrpani brojni objekti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Zbog radova na kamenolomu, nastavljaju, koji su se odvijali i prije rata, kvaliteta tla na području je narušena, a velike količine padalina produbile su problem.

Mještani su tijekom dana propitivali i sam rad kamenoloma s obzirom na to da, kažu, nema sve adekvatne dozvole. To bi u idućim danima trebali provjeriti i vještaci koji će utvrđivati i je li propisano vršena eksploatacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema informacijama portala Istraga.ba, godinama se iz ovog kamenoloma nije odvozio "otpad" nakon rezanja kamena. Upravo je to, navodi ovaj BIH portal, stvorilo talog nakon što su se s vrha planine sručile vodene bujice.

Kad je talog pokrenut, velika kamena lavina krenula je prema selu i sravnila sve pred sobom.

Kada je kamena lavina, praćena vodenom bujicom, srušila nekoliko kuća u Donjoj Jablanici, ispod podvožnjaka nastala je velika brana te se voda zatim slila u dio naselja i počela potapati kuće.

POGLEDAJTE VIDEO: Užasna svjedočanstva iz BiH: 'Bujica je pomaknula kuće s temeljima'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo