Čovjek nije odgovoran za grozote počinjene u njegovo ime " - tako je oca komunizma, njemačkog filozofa i ekonomista Karla Marxa sinoć branio ni manje ni više nego predsjednik Europske komisije Jean Claude Juncker.
"Uvjeti u vremenima Karla Marxa bili su nepravedni. Nitko se ne bi zaljubio u rani kapitalizam tih vremena. I dalje se ne može čovjek zaljubiti, ukoliko je oblik kapitalizma njegov čisti obris. Barem ja ne mogu".
Prvi čovjek EU, autora Komunističkog manifesta se dotaknuo na
200. obljetnicu Marxovog rođenja u njegovom rodnom gradu,
njemačkom Triru, gdje je otvoren i muzej u njegovu čast.
Vrhunac rođendanske proslave je otkrivanje 5 i pol metarskog
spomenika Marxu koji je darovala Kina.
Ipak, kontroverznog Marxa ne vole svi pa su se brojni građani Trira okupili i na prosvjedu protiv ove ceremonije.
Za razliku od njegovog europskog stranačkog kolege, premijer Plenković danas nije komentirao 200 godina Karla Marxa. Ali, svoj stav o utemeljitelju komunističke misli ipak su dali lideri oporbe.
"Ja bi volio da je Karl Marx i danas živ. Vidite kako Njemci štuju svoje osobe i podižu im spomenike, a mi rušimo, vidite recimo Josipa Broza Tita, mijenjamo trgove itd.", rekao je potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina.
"Kažu da Marx nije bio Marksist u vodi za nas je on jedna povijesna ličnost sociolog, filozof koji je svakako imao ogroman utjecaj na povijest 19 i 20 stoljeća. Neke njegove ideje danas stoje, većinu ih je porazila povijest i zastarjele su", kazao je Ivan Vilibor Sinčić.