Iran i dalje potresaju masovni prosvjedi. Samo u novogodišnjoj noći poginulo je desetero ljudi. Unatoč upozorenjima iranskog predsjednika da se nasilje neće tolerirati situacija je sinoć izmakla kontroli.
Kaos na ulicama Irana. Nasilje, neredi, zapaljene zgrade i automobili. U protuvladinim prosvjedima koji traju od četvrtka broj žrtava popeo se na 12.
"Prosvjedujemo protiv inflacije i svih drugih problema, ali nismo se okrenuli jedni protiv drugih. Nalazimo se pod ekonomskim pritiskom i uslijed ovih problema vlada mora reagirati", kazali su prosvjednici.
Reagirao je, ali bezuspješno iranski predsjednik. Rekao je kako građani imaju pravo na izražavnje vlastitog mišljenja, ali ne i na nasilje.
"Građani su slobodni kritizirati vlast ili čak prosvjedovati ali na način koji će poboljšati situaciju u zemlji. Nećemo tolerirati nasilje i izazivanje nereda u društvu", izjavio je Hassan Rouhani, predsjednik Irana.
Nemiri zbog loših uvjeta života proširili su se gotovo po cijelo zemlji. Mogu se čuti i poruke usmjerene protiv vrhovnog vjerskog vođe.
Stručnjaci smatraju da sve što se događa u Iranu može utjecati na ukupnu stabilnost, ali ovi prosvjedi nemaju revolucionarnu snagu.
"Sve što se događa u Iranu koji je imperij i kontrolira veliki dio Bliskoga istoka je svjetski važno. Po ovome što za sada dobivamo iz Irana mislim da to nije sukob koji ima potencijala da se pretvori u nešto što bi promijenilo pravila igre. Još nismo vidjeli revolucionarnu gardu", smatra povjesničar Tvrtko Jakovina.
U prosvjedima je uhićeno oko 400 ljudi, a režim je ogranićio i pristup društvenim mrežama.