FOTO: /

Gledaju na tebe kao na nekog kome novac izlazi na sve tjelesne otvore

Prvi jutarnji ribari ulaze u svoje drvene čamce i odguruju ih u beskrajno veliko jezero.

22.2.2014.
12:40
VOYO logo

Klasični početak dana u glavnom gradu Ugande, Kampali. Sa svojih gotovo dva milijuna stanovnika najveći je grad nekadašnje engleske kolonije.

Najstabilnija zemlja u regiji

Engleski je ovdje službeni jezik, vozi se lijevom stranom, a zemlja je najstabilnija u regiji iako stabilnost u afričkom smislu ne znači isto što i u europskom. Grad je smješten u neposrednoj blizini jezera Viktorija, na samom ekvatorijalnom pojasu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjesto je za grad odabrao Kabaka (kralj) kraljevstva Bugande Mutesa I jer ovo je mjesto nekad davno bilo vrlo bogato lovište. Buganda je i danas najveće kraljevstvo unutar moderne države Ugande. To je kraljevstvo naroda Ganda koji su najveća etnička skupina u ovoj inače multietničkoj zemlji.

Pod Musevenijem, koji i dan-danas, poslije 28 godina vlada Ugandom, ta afrička zemlja je konačno stekla dovoljno političke stabilnosti da se okrene ekonomskom razvoju, a u 1990-ima i određenim političkim reformama. Zbog toga se Uganda, pogotovo u usporedbi s većinom svojih susjeda, drži uspješnom državom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No njezin razvoj je bitno usporila katastrofalna epidemija HIV-a, a nešto kasnije i upetljanost u građanski rat u susjednom Kongu. Danas se ugandska vojska nalazi i u Južnom Sudanu te u Somaliji. Često djeluje kao produžena ruka američke politike u regiji.

Živi grad

Krenete li u Kampalu iz Europe zasigurno ćete sletjeti na internacionalni aerodrom Entebe udaljen 40-ak kilometara od glavnoga grada. Topli i vlažni zrak razderat će vam nosnice dok se ispred zgrade cjenkate za prijevoz do hotela, hostela ili privatnog stana.

Najvjerojatnije ćete platiti sve u pola cijene jer one početne su ionako previsoke odnosno ''cijene za muzungua - bijelca". Kao i u svakoj zemlji Trećeg svijeta većina lokalnih stanovnika će na stranca gledati kao na nekog kome novci izlaze na sve tjelesne otvore i kome svaku stvar treba pošteno naplatiti.

''Ništa neobično!'', rekli bi, ali opet zamorno morate li se baš svaki put cjenkati za neku sitnicu. No dobro! To su čari zemalja Trećeg svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz cestu do Kampale nalaze se naselja i sve je prepuno života. Crne dječje glave izviruju ispod velikih zelenih listova. U bušu gustog raslinja poslagane su malene kućice ispred kojih se odvija život.

Prodaju se voće, povrće i riba iz obližnjeg Viktorijinog jezera. Osim malenih straćara u predgrađu se nalaze i ogromne vile širokih dvorišta i uredno pošišane trave. One naravno pripadaju bogatijem sloju građana ili Europljanima kojih u Kampali ima nekoliko tisuća. Od smještaja unajmiti možete što god vam je volja jer Kampala ima vrlo širok izbor najraznovrsnijih tipova. Luksuzni hoteli poput Sheratona, Hiltona, Serene pa do najjeftinijih prenoćišta za svega nekoliko dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Metropola koja vrvi životom

No gdje god se nalazili otkrivanje grada biti će pravi ''užitak''. Kampala je naime grad od milijun i pol stanovnika i najveći je u zemlji. Drugi po veličini Entebbe broji tek 60 tisuća. Taj nam podatak govori koliko je zemlja centralizirana i da se sve važnije institucije i sva velika događanja zbivaju upravo u Kampali.

I baš zbog toga prosječni posjetitelj shvaća da Kampala nije nikakva rupa već metropola koja vrvi životom. Toj metropoli manjkaju dakako metro, ogromna kazališta i široke avenije, ali duh Uganđana nadomješta sve od navedenog.

U Kampali se živi vrlo intenzivno. Na ulici se glazba čuje do kasno u noć, a stanovnici plešu u brojnim klubovima i barovima. U centru grada strše visoki neboderi, nalaze se moderni trgovački centri, kina i kafići u europskom stilu. Ipak Uganda je kao bivša engleska kolonija zadržala trunku europskog duha. Klima je ugodna i vlada vječno proljeće. No opet kao i svugdje na svijetu problemi su neizostavni dio svakodnevice.

Ceste su u vrlo lošem stanju što samo po sebi možda i nije preveliki problem, ali to je personifikacija aktualnog političkog sistema. Uganda dobiva ogromnu financijsku pomoć od raznih svjetskih organizacija, ali novac koji se slijeva prema vladi često ne nađe pravi put do odredišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako novac namijenjen za izgradnju cesta zastane u džepu državnih službenika. Zbog toga mnogi kritiziraju sadašnjeg predsjednika Musevenija koji je na vlasti od 1986. godine, kritičari mu govore da je iznevjerio revoluciju.

Priče s terena pratite na Facebookovoj stranici Hrvoja Ivančića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo