Hrvatska se nalazi na samom dnu Europske unije po procijepljenosti, zajedno s Bugarskom, Rumunjskom i Latvijom koje u ovom trenutku imaju i najveći broj oboljelih i najviše umrlih.
Portugal, Island, Danska i Irska, s druge strane, nalaze se visoko na toj ljestvici te se u tim zemljama više ne priča o zaraženima, umrlima, kao ni onima na respiratoru. Ne nose se ni maske niti razmišlja o strožim mjerama, već se živi gotovo pa normalno.
Za razliku od Hrvatske, u kojoj se danima stvaraju redovi za testiranje, ali i cijepljenje - u Portugalu tog nema jer su cijepili 87 posto stanovništva, a više im nisu ni potrebne maske za boravak u zatvorenim prostorima, kao ni covid-potvrde.
'Nikad nisam čula nikakve rasprave o tome zašto se ne bismo trebali cijepiti'
"Više-manje se vratio normalan život. Radim u centru grada, sve je puno ljudi, turista, ne vidim da ima ikakvih ograničenja, osim što neki nose maske, ali kažem ne trebaju hodati s njima", rekla je za RTL Direkt Hrvatica Ivana Hržić koja živi u Lisabonu.
Portugal je u siječnju ove godine imao više od 300 umrlih u jednom danu, a nakon toga je general Henrique preuzeo kampanju cijepljenja te je pred javnost dolazio u vojničkoj uniformi.
"Mislim da je to više bio strah jer, vjerujte mi, mi smo toliko dugo bili zatvoreni. Za vrijeme onog najtežeg lockdowna nismo izlazili iz kuće. Ja sam bila par puta u Hrvatskoj i to se ne može uspoređivati. Apsolutno su se svi cijepili. Nikad nisam čula nikakve rasprave o tome zašto se ne bismo trebali cijepiti", kaže Hržić.
Islanđani testirali cijelu populaciju
Na samom početku pandemije Islanđani su jedini testirali cijelu populaciju te imaju 33 prijavljene smrti otkad je krenula korona. Također, za ulazak u kafiće i na druga mjesta nikada nisu imali covid-potvrde, a njihove mjere nisu nikada bile rigorozne kao u ostatku Europe. Island je cijepio 81 posto stanovništva.
"Kad nam je došlo cjepivo svi građani su dobivali na mobitel poruke, prvo stariji, pa se išlo na mlađe. Sada mjera nekih baš i nema. Maske se ne nose, svi se normalno okupljaju", rekao je Antonio Kaštelan iz Reykjavika.
Irska među prvima uvela lockdown
U Irskoj su odmah krenuli s restriktivnim mjerama te su među prvima uveli lockdown – nije radilo ništa, od kafića do škola, a klubovi su, prvi put od pojave pandemije koronavirusa, otvoreni prošloga tjedna. Procijepljeno je 75 posto ljudi, a na snazi su i dalje covid-potvrde bez kojih se ne može u kafiće, restorane i u kino.
"I neki Irci koji su se dvoumili, u srpnju i kolovozu odlučili su se cijepiti jer su shvatili da bez covid-potvrde neće moći na neka mjesta. Prošle godine u ovo vrijeme imali smo duplo manje zaraženih pa smo bili u lockdownu, a sada umjesto lockdowna zbog dobre procijepljenosti otvaraju nam barove. Život se vratio u gotovo potpunu normalu", rekla je Ana-Marija Hoti iz Dublina.
Cijepilo se i 76 posto Danaca te u njihovoj zemlji nema nikakvih mjera.
Sve četiri spomenute zemlje zajedno imaju ukupno 21 milijun stanovnika - kod njih su umrle 132 osobe s koronom u sedam dana, dakle ukupno u Irskoj, Danskoj, Portugalu i na Islandu. U Hrvatskoj su u posljednjih tjedan dana s koronom preminule 174 osoba.