Broj zaposlenih i samostalnih poduzetnika u Njemačkoj prošle je godine rastao 14. godinu zaredom te je dosegao rekordni broj od 45,3 milijuna, priopćio je Savezni ured za statistiku u Wiesbadenu u četvrtak. "Usprkos padu stope gospodarskog rasta, broj zaposlenih je i u 2019. rastao jednakom brzinom", stoji u priopćenju Saveznog ureda za statistiku.
Broj osoba koje same zarađuju za život, u što se ubrajaju zaposleni i samostalni poduzetnici, dosegnjuo je rekordnu vrijednost od 45,3 milijuna što je najveća brojka zabilježena od ujedinjenja Njemačke 1990. Pritom je porastao broj zaposlenih, a broj samostalnih u laganom je padu. Stručnjaci porast broja zaposlenih povezuju s pojačanim useljavanjem, ali i boljim iskorištavanjem postojećih resursa tržišta rada. "Useljavanje i bolje iskorištavanje postojećih rezervi tržišta rada uspješno je amortiziralo negativne demografske efekte društva koje stari", stoji u priopćenju.
Zbog manjka stručnih radnika, Njemačka vlada je donijela Zakon o useljavanju stručnjaka iz zemalja izvan Europske unije. Zakon, koji stupa na snagu početkom ožujka, omogućio bi useljavanje stručnjaka iz zemalja koje nisu članice EU-a jer je, prema procjenama njemačke vlade, radni resursi njemačkog i tržišta rada zemalja članica EU-a, premalo za podmirivanje potreba njemačkog gospodarstva.
Prema nekim procjenama u Njemačkoj bi u sljedećem desetljeću moglo uzmanjkati preko tri milijuna radnika. Potreba postoji ne samo u visokokvalificiranom segmentu poput stručnjaka IT-a, inženjera i liječnika nego i u obrtničkom sektoru.