embargo na energente / Još nema europskog konsenzusa oko embarga na rusku naftu! Traži li i Hrvatska izuzeće?

Image

Cilj Europske unije je smanjiti ovisnost o ruskoj nafti i plinu za dvije trećine do kraja godine

7.5.2022.
18:54
VOYO logo

Europskog dogovora oko embarga ruske nafte još nema. Iza zatvorenih vrata traje rasprava stalnih predstavnika članica Unije nakon što je Europska komisija predložila paket sankcija.
Najveća prepreka je Mađarska pa su već predložene i izmjene plana da se pridobije države koje se ovim sankcijama protive. I dok Hrvatska podupire sankcije, neslužbeno se doznaje, zalažemo se za izuzeće za vakuumsko plinsko ulje.

Hrvatska novi paket sankcija protiv Rusije podržava, ali diplomatska bitka vodi se zbog rafinerije u Rijeci!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vodimo računa o detaljima kako bi energetski sustav funkcionirao kao i do sada", kazao je Davor Filipović (HDZ), ministar gospodarstva i održivog razvoja.

A važan detalj svakako nam je vakuum plinsko ulje potrebno za rad te rafinerije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Financiranje Putinovog rata /

Koliko je nafte iz Rusije stiglo u luke u Hrvatskoj od početka rata u Ukrajini? Tako se 'pere' ruska nafta

Image
Financiranje Putinovog rata /

Koliko je nafte iz Rusije stiglo u luke u Hrvatskoj od početka rata u Ukrajini? Tako se 'pere' ruska nafta

"Očigledno taj dio moramo uvesti kao gotov derivat te ga onda preraditi u dizelsko gorivo", poručio je Igor Dekanić, energetski stručnjak.

Dok Hrvatsku muče detalji, Mađarska, za sada ne pristaje na sankcije energetskom sektoru. Muku s ovisnošću o ruskim energentima muči i Slovačka pa stalni predstavnici EU traže kompromis. Na veliku ovisnost upozoravaju i Češka i Bugarska. Zabrinute su i su Grčka, Cipar i Malta, jer njihovi brodari više ne bi mogli prevoziti rusku naftu. Što se opskrbe tiče, ministar uvjerava, možemo biti mirni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi ćemo kao i do sada imati sigurnu opskrbu svim energentima, do sada nije bilo problema neće ni dalje", kaže ministar Filipović.

No, posljedica embarga mogla bi biti i veća cijene goriva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Preorijentacija će povećati cijene naći novu naftu…i sigurno će to utjecati na izvjestan porast cijena, koliki vidjet ćemo", rekao je Dekanić.

"Pregovori se vode s Venezuelom i Iranom, ako budu pozitivni može se lako dogoditi na cijena nafte u jednom trenutku padne, a ne da naraste", poručio je Damir Novotny, ekonomski analitičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj Europske unije je smanjiti ovisnost o ruskoj nafti i plinu za dvije trećine do kraja godine, u potpunosti do kraja 2027. Po pitanju nafte vode se žestoki pregovori. No još je izraženija ovisnost Unije kad je u pitanju plin. Jer iz Rusije stiže 40 posto plina u Europu.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo