S današnjim spoznajama ne bismo više zatvorili frizerske salone i trgovine“, izjavio je početkom tjedna savezni ministar zdravstva Jens Spahn.
Ministar zdravstva Jens Spahn (CDU) je također naglasio da se u ožujku o virusu malo znalo, pa su zato i bile donesene drastične odluke. Drugim riječima, prema današnjim saznanjima lockdown nije bio nužan u takvom strogom obliku.
To znači da ga u Njemačkoj više neće biti čak ni ako u jesen broj zaraženih naglo poraste, a isto tako je isključio i mogućnost ponovnog uvođenja potpune zabrane posjeta domovima za njegu starijih i nemoćnih osoba, piše Deutsche Welle.
"Građani su naučili kako se možemo zaštititi bez uvođenja tih mjera“, rekao je ministar Spahn, dodavši da su za zaštitu prije svega nužne maske, ali i održavanje distance i pridržavanje higijenskih mjera.
Naučili lekcije iz pandemije
"Novi lockdown sa zatvaranjem trgovina mnogi trgovci ne bi financijski preživjeli", izjavila je Ingrid Hartges iz Njemačkog saveza hotelijera i ugostitelja je pozdravila ministrovu iskrenost.
No u strankama Unije, čiji je član i Jens Spahn, još uvijek vlada velika skepsa.
Kancelarka Angela Merkel (CDU) i bavarski premijer Markus Söder (CSU) i dalje zahtijevaju što veći oprez i ograničenja. No Spahn je dobio i podršku, među ostalim od stranačkog kolege saskog premijera Michaela Kretschmera: „S današnjim saznanjima bismo prije nekoliko mjeseci drugačije odlučili. Pa i danas odlučujemo drugačije. Mi smo naučili lekcije iz pandemije.“
Nakon izbijanja pandemije u ožujku njemačka vlada je odmah uvela najstrože mjere jer se bojala nekontroliranog širenja virusa i fatalnih posljedica kao što su deseci tisuća mrtvih i kolaps zdravstvenog sustava.
Trenutačno je situacija u Njemačkoj stabilna i nema naznaka nekog "drugog vala". Na intenzivnoj njezi je oko 250 pacijenata, kod svih ostalih su simptomi takvi da nije potrebno bolničko liječenje. Broj mrtvih je već mjesecima relativno mali. I u staračkim domovima je pandemija pod kontrolom.