Nemilosrdni osmorac iz Velike Britanije namamio je siromašne ljude iz Poljske obećanjima o besplatnom putu i smještaju i poslovima koji se plaćaju 300 funti na tjedan. No kada su stigli, čekao ih je pakao. Bili su prisiljeni živjeti u jezivim uvjetima. Neki su se morali prati i u kanalima te su morali jesti iz kanti za smeće.
Članovi kriminalne skupine, koji su povezani s dvije poljske mafije, zaradili su više od dva milijuna funti, a policija procjenjuje kako su na prevaru od dovukli gotovo 400 ljudi.
Odjednom mnoštvo Poljaka u pučkoj kuhinji
Na organizirano dovođenje robova prvo je posumnjala humanitarna udruga koja je vodila pučke kuhinje u engleskom West Midlandsu, a policijska istraga je počela 2015. nakon što je dvoje robova pobjeglo i humanitarcima ispričalo u kakvim uvjetima žive.
Skupina od pet muškaraca i tri žene u Poljskoj bi ljudima iz najugroženijih skupina, među ostalima i beskućnicima, bivšim zatvorenicima i alkoholičarima, obećavala med i mlijeko u Engleskoj. Do Velike Britanije bi dolazili autobusom i tamo bi ih otmičari razmjestili po derutnim kućama u okolici West Bromwicha, Smethwicka i Walsalla. Spavali bi na prljavim madracima po podu, do četvorica u malim sobama.
Žrtve nisu ni znale da dobivaju socijalu
Jedna žrtva je opisala kako se morala prati u kanalu, jer nisu imali pristup nikakvoj kupaonici. Radili su po cijele dane poslove poput odvajanja otpada u reciklažnim centrima, teške fizičke poslove na farmama ili čišćenja iznutrica na klaonicama peradi.
Osim što su očajnim ljudima uzeli sve isprave, kada su pristigli u Englesku, kriminalci bi ih odveli u banku i „pomogli“ im otvoriti bankovni račun. Tako su kriminalci imali potpunu kontrolu nad računima, ali i očajnim Poljacima. Ne samo da su im uzimali zarađeni novac nego i sva socijalna davanja koja su primali, a Poljacima bi davali tek 20-ak funti na tjedan.
Prijetili mu da će mu izvaditi bubreg
Čak i ako bi se neka od žrtava, od kojih je najmlađa imala 17, a najstariji je bio muškarac u 60-ima, pobunila, slijedile su prijetnje, poniženja i premlaćivanje. Jedan muškarac je svjedočio kako su ga skinuli pred drugima, premazali medicinskim jodom i rekli mu da će mu izvaditi bubreg ako se nastavi buniti.
Mreža nije prestala s radom ni nakon što su 2015. dvojica Poljaka pobjegla. Policiji je trebalo dvije godine da prikupi dokaze i poveže sve članove kriminalne skupine. Kada su uletjeli u stanove robovlasnika zatekli su luksuznu odjeću, namještaj i novac. Jedan od osuđenih se vozio okolo u Bentley.
„Očlito je da se ropstvo i dalje odvija nama pod nosom“, rekla je prilikom izricanja presude Mary Stacey koja je osmorki dodijelila kazne od tri do 11 godina zatvora.