Seizmolozi će u narednim mjesecima provesti dosta vremena kako bi raspravljali o ovom pitanju, ali na prvi pogled, ne čini se da su povezani.
Potres magnitude 8,1 stupnjeva koji je 7. rujna uzdrmao regiju zasigurno je pogodio slično područje tektonske granice, ali je hipocentar - točka podrijetla unutar Zemlje - bila oko 650 kilometara od središta jučerašnjeg potresa magnitude 7.1 stupnjeva, piše BBC-jev Jonathan Amos.
Kada bi drugi potres bio naknadno podrhtavanje tla uzrokovano prvim potresom, normalno biste očekivali da će udariti negdje bliže, unutar stotinu kilometara, kažu znanstvenici.
To nije konačna izjava, a znanstvenici će sigurno pažljivo pregledavati podatke kako budu dolazili. Možda će u konačnici otkriti način kako se stres transferirao unutar Zemljine kore. No ono što je sigurno povezano jest uzrok. Naime, Meksiko leži na tri velike tektonske ploče. Oba potresa, i onaj 7. i onaj 19. rujna dogodili su se na mjestu gdje ploča Cocos, koja nosi dno Tihog oceana, ponire ispod sjevernoameričke tektonske ploče, platforme na kojoj se nalazi većina meksičke kopnene mase.
Galerija
Cocos ploča se pomiče brzinom od 75mm godišnje. Dok se spušta stvara svojevrsnu kovrču, a zatim se strmo spušta dolje prije nego li se ponovno izravna i nastavlja poniranje. Upravo je druga točka silaska kore mjesto izvora jučerašnjeg potresa, na dubini od nekoliko desetaka kilometara.
Računalni modeli sada se koriste za procjenu vjerojatnih žrtava velikog potresa. U roku od nekoliko sati nakon jučerašnjeg potresa, prognoze su bile više od 200 poginulih i preko 5.000 ozlijeđenih. Te brojke mogu biti debelo podcijenjene, pogotovo ako se pogleda kako je broj mrtvih rastao posljednjih sati.
Toliko toga može ovisiti o vremenu potresa. Ako se on dogodi tijekom dnevnih sati, kao što je ovdje bio slučaj, jedna slabo izgrađena škola može ubiti dosta djece. Kao što je primjer osnovne škole Enrique Rebsamen u Mexico Cityju gdje je poginulo 20 učenika, a još 30-ak ih je nestalo u ruševinama.
Prvi potres 7. rujna bio je više od 30 puta energičniji od novog, ali magnituda ne otkriva cijelu priču. Jučerašnji se, naime, dogodio mnogo bliže naseljenijim područjima, a u glavnom gradu Mexico Cityju je uzdrmao urbano središte koje leži na labavom tlu koje pojačava podrhtavanje. Meksiko je jedno od seizmički najaktivnijih mjesta na Zemlji, a upravo jučer bila je 32. obljetnica događaja iz 1985., kada je potres magnitude 8 stupnjeva ubio do 10.000 ljudi i ostavio 30.000 drugih ozlijeđenih u Meksiku.
Jedan ishod tog tragičnog događaja bio je uspostavljanje sustava ranog upozorenja - Sistema de Alerta Sísmica Mexicano (SASMEX). To je bio prvi takav sustav na svijetu.
Sustav se oslanja na mrežu senzora koji mogu doživjeti dolazak brzih seizmičkih valova u potresu (tzv. P valovi) ispred štetnih valova koji uzrokuju destruktivno podrhtavanje (tzv. S valovi).